Haber Başlığı

Göz kenarları vücudumuzdaki en ince derilerden biri olduğu için en hızlı şekilde yaşlanma belirtileri görülen yerler arasındadır. Özellikle sık sık mimik yaptığımız, gözlerimizi kıstığımız ve hatta güldüğümüz zamanlarda bile göz kenarlarımız hareket eder. Bu durum zaman içerisinde yaş almayla da beraber gözlerimizin çevresinde ince çizgilerin oluşumuna meydan olur. Tabii bir de cildimizin en çok kuruyan yerlerinden biri olarak da kabul edilir. Susuz kaldığımızda ve göz çevremizi nemlendirmediğimizde bu çizgilerin görünümü artar ve hatta göz çevremizde renk değişiklikleri de meydana gelir.

Göz kremi nedir, ne işe yarar?

Çeşitli içeriklere sahip göz kremleri göz çevresini ve göz kapaklarını nemlendirmek ve bakımlarını yapmak için üretilmiştir. Göz çevreniz şişkinlik, kuruluk, ince çizgiler ve koyu halkalara eğilimlidir. Bu sorunlarla mücadele etmek için göz çevrenizi yatıştırmak ve nemlendirmek için bir göz kremi kullanmak oldukça önemlidir. Nemini koruyan bir cilt kırışmaları ve çizgileri geciktirmeye yardımcı olur.

Size uygun en iyi göz kremini nasıl seçersiniz?

Öncelikle göz kreminizi hangi sebeple aradığınızı belirleyin. Yani kuruluk sorununuz mu var, şişlik ve morluklarla mı mücadele ediyorsunuz yoksa antiaging bir ürüne mi ihtiyacınız var. Bunu belirleyin ve bu soruna yönelik içerikleri olan bir göz kremine yatırım yapın. Biraz daha detaylandıracak olursak;

İnce çizgiler için göz kremi

Retinol ve A vitamini, cilt hücrelerinin yenilenmesine ve cildin sıkılığını koruyan kolajen üretiminin uyarılmasına yardımcı olabilir. Göz çevrenizdeki ince çizgiler veya kırışıklıklar için retinol ve a vitamini içeren göz kremlerine yönelebilirsiniz. Bu iki bileşen aynı zamanda güneş lekelerine karşı da iyi gelen içerikler arasındadır.

Önemli not: Retinol güneş ile temas ettiğinde bazı ciltler için tahriş edici olabilir. Bu yüzden retinol içeren kreminizi sadece gece yatmadan önce uygulayın. Ya da içeriğinde SPF olan bir krem tercih edin. Bu sayede güneşe karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Şişlikler için göz kremi

Zaman zaman hepimiz göz altlarımızda şişkinlik problemi yaşayabiliyoruz. Uykusuzluk, yorgunluk ve hatta ağlamak bile göz altlarımızın şişmesine neden olur. Bu problemle mücadele için salatalık ya da kafein içeren bir krem tercih edebilirsiniz. Ayrıca Aloe vera, yeşilçay gibi içerikler de göz altlarınızdaki şişkinlikleri giderebilir.

Koyu halkalar için göz kremi

Eğer göz altlarınızda koyu halkalar varsa, bu durumu engellemek için kendinize C ve K vitamini içeren göz kremleri arayabilirsiniz. Ayrıca kafein ve salatalık gibi içerikler de göz altlarınızın aydınlanmasına ve koyu halkalardan kurtulmaya yardımcı olabilir. İçeriden nemlendirme de göz altlarınızın bakımı için oldukça önemli. Bu yüzden gün içinde sık sık su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Kuru ciltler için göz kremi

Göz altlarınızın ve göz kapaklarınızın kuruluğundan şikayetçiyseniz nemlendirici bir göz kremine yönelmelisiniz. İçeriğinde shea yağı, Hindistan cevizi yağı gibi nem bakımından zengin doğal yağlar olan bir göz kremini düzenli olarak kullanarak göz çevresi bakımınızı yapabilirsiniz.