Haber Başlığı

  Günümüz ilişkileri eskisinden çok daha farklı, bir de yetmezmiş gibi ilişki türleri çıktı. Ghosting ise bunların en sık karşılaşılanı. Peki nedir bu ghosting, nasıl anlayabiliriz derseniz, buyurun bakalım.

  Hayaletten gelen bu tanım en sık karşılaşılan modern ilişki çeşididir. Flörtleştiğiniz kişi bir anda, sebepsiz yere  ortadan kayboluyor ve sizin ulaşma çabalarınıza karşılık vermiyorsa buna ‘ghosting’ deniyor.  

Ghosting bir ilişki türüdür ancak oldukça sağlıksız bir ilişkidir. Bir görünüp bir kayboldu, hayalet gibi geldi gitti diyorsanız muhtemelen size de ghosting uygulanıyordur. Ghosting partnerine bir nevi duygusal şiddet uygulamaktır aslında. Duygusal bir ilişkiden aniden ortadan kaybolma durumudur.

Ghosting uygulayan kişiler genelde yüzleşmekten korkarlar ve kendilerini ifade edemezler. Eğer partneriniz size aşağıdaki davranışları sergiliyorsa muhtemelen ghosting uyguluyor demektir.

Ghosting ilişkiyi nasıl anlarız?
  • Arkadaşlarıyla ve ailesiyle sizi tanıştırmaz.
  • Muhabbetin devamını getirmez, sohbet etmez.
  • Sizinle kişisel hayatının detaylarını paylaşmaz.
  • Yaptığınız planlara saygı göstermez ve bir mazeret uydurup gelmez ve plan yaparken size haber vermez.
Ghosting uygulanan kişi ne yapmalı?

Ghostlanan kişi ilişkide böyle bir duruma maruz kalıyorsa açık kapı bırakmaksızın ilişkiyi sonlandırabilir ya da ilişkiye ikinci bir şans vermek adına ilişkiden uzaklaşıp gözden geçirebilir. Ghosting uygulayan kişinin geçmişine gidilebilir. Eğer birey geçmişinde de aynı olayları yaşamışsa, örneğin anne-babasıyla ayrı kalmışsa veya eski sevgilisi tarafından acımasız bir şekilde terk edilmişse, kişide terk edilme korkusu oluşmuş olabilir. Bu tarz durumlarda ghosting bireyleri çok daha fazla etkiler.