Haber Başlığı

Genital bölge temizliği hem sağlık hem de kozmetik açılardan son derece önemli bir konu. Bu bölgenin yapısı itibari ile hijyenin iyi bir şekilde sağlanamaması durumunda kaşıntı, yanma, batma, koku gibi istenmeyen sorunları beraberinde getiriyor. Sizin için dikkat etmeniz gereken genital bölge temizliğini araştırdık.

Pamuklu iç çamaşırlar tercih edin

Terlemeyi azaltmanın yolu sentetik iç çamaşırlar değil pamuklu iç çamaşırlardır. Bu şekilde genital bölgeniz nefes alabilmektedir. Ayrıca genital bölgenizin sağlığı için çok dar giyinmekten de kaçının.

Kuru tutun

Banyo sonrası çok iyi kurulamanız gerekir hatta sizi bir ipucu fön makinesi kullanarak kurutabilirsiniz. Bu sayede bazı enfeksiyon ve bakterilerden kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca malum yaz geliyor, uzun süre ıslak mayo ile kalmak enfeksiyon riskini de artıracağı için yanınıza en az 2 tane kuru mayo almanızda fayda var.

Banyoda sabun kullanmayın

Sabunlar genital bölgenizin florasını bozarak mantar enfeksiyonları başta olmak üzere bazı mikroorganizmaların sayısını arttırır. O yüzden banyo yaparken dış genital alanınızı yalnızca su ile yıkayın. Ama sakın temizlemek amacıyla vajinal bölgenin iç kısmına basınçlı su tutmayın. Çünkü buradaki koruyucu- yararlı ‘Döderlein’ basillerinin sayıca azalması ve vajinal PH’ın yükselmesi fırsatçı enfeksiyonlara zemin hazırlar.

Tuvalet sonrası kurulanın

İdrar veya büyük abdest sonrası su ile o bölgenin temizlenmesi önemlidir. Temizlenme her zaman için önden arkaya doğru yapılmalıdır. Ancak bölgenin nemli kalmaması için tuvalet sonrası yumuşak, kokusuz ve beyaz renkli tuvalet kağıtları ile iyi bir kurulama yapılmalıdır.

Cinsel ilişki sonrası genital bölgenizi bol su ile yıkayın

Cinsel ilişki sonrası meni, ter ve genital alandan gelen vücut salgıları bakteri kolonizasyonu için uygun bir ortam hazırlar. Bu yüzden her ilişki veya mastürbasyon sonrasında dış genital bölge bol su veya genital bölge temizleyicilerle iyice yıkanmalıdır.

Genital bölge tıraşı önemli

Genital bölgenin tıraşı jilet, ağda, tüy dökücüler veya günümüzde lazer epilasyon teknolojileri ile sağlanabilmektedir. Tüylerin çok uzamadan alınması hem enfeksiyonlara karşı bir koruma sağlamakta hem de terlemeye bağlı genital bölge kokularına engel olmaktadır.