Haber Başlığı

Film severlerin milyonlarca film, dizi, televizyon programları ve oyuncu bilgilerine erişim sağlayabildiği bir platform olan IMDb,  puanlama sistemi ile kullanıcıların beğendikleri filmleri oylayabilmesine imkan tanıyor. Kullanıcıların verdiği oylar sonucunda ise filmleri derecelerine göre sıralayarak  film severler için  özel listeler sunuyor. Son zamanlarda ise kullanıcılar tarafından çok beğenilen filmlerin ”top 250” listelerinde yer almaması tartışma konusu oldu.

Her kullanıcının oyu dikkate alınmıyor

IMDb tarafından oylarınızın fark edilebilir olması için belirli şartlar bulunuyor. Mesela düzenli oy kullanmanız gerek. IMDb listeleri, düzenli oy kullanan kullanıcılar tarafından belirlendiği iddia ediliyor. Ayrıca platform tarafından düzenli oy kullanan kullanıcıların listeyi manipüle etmesini önlemek için şöyle bir yöntem belirlenmiş; kullanıcılar, düzenli oy kullanma statüsünde olup olmadıklarını bilmeyecek böylece listeyi şaşırtmaya çalışamayacak.

Hababam sınıfı sıralamaya giremedi

Bir filmin ”top 250” listesinde yer alabilmesi için en az 25 bin oy almış olması gerekmekte. Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği, hepimizin çok sevdiği Hababam sınıfı, bu kriteri sağlıyor ancak listede yok. Bunun sebebi ise düzenli oy kullanan kullanıcıların bu filme oy vermemiş olması. Özetlemek gerekirse bu yöntemle uluslararası düzeyde yer almayan filmlerin listeye girmesi önleniyor.