Haber Başlığı

Eviniz her zaman düzenli ve temiz mi? Her ne kadar ilk bakışta temiz gibi görünsede ne yazık ki, bu ilk izlenim genellikle aldatıcıdır.  Çünkü evde temizlik yaparken herkesin gerçekten unuttuğu noktalar muhakkak vardır.

Eğer bu noktaları keşfetmez ve üzerine düşmezseniz  zamanla, sağlığınız için pek iyi olmayan gerçek bakteri sapanları oluşur.

Bizler sizler için evinizde olası bakteri türlerini ortaya çıkarmak için ipuçları ile geldik!  Bu noktaları es geçmeyin ve mutlaka kontrol edin.

1. Süngerler

Mutfağınızda bulaşıkları yıkadığınız süngeri ne sıklıkla değiştirirsiniz? Kokmaya başlar başlamaz mı yoksa parçalanmaya başladığı zaman mı?  Sağlığınız için sünger temizliğine çok dikkat etmelisiniz. 

Ne de olsa, sünger ıslak ve nemlidir ve bu sebeple süngerin üzerinde 300 milyona kadar mikrop dolaşabilir. Özellikle bulaşıkları yıkarken bulaşıklara, bardaklara ve çalışma yüzeylerine de bulaştırırsınız. Bu sebeple de sünger, bakteri kaynağı olmaması için haftada bir değiştirilmelidir.

2. Ocaktaki düğmeler

Ocağın üzerindeki düğmeler de temizlik yaparken gerçekten her zaman gözden kaçan yerlerden biridir.  Burada bulunan düğmelerde bakteri sapanı oluşabilir. Yemek pişirirken pek çok şey ters gitmekle kalmaz, parmaklarınız da her zaman temiz değildir. Yağ, sos artıkları, şeker kalıntıları, tuz gibi gıdalar ocaktaki düğmelere takılıyor. Ocak üzerinin sıcak olması ve hatta bazen hafif nemli  olması her türden küf ve bakteri için mükemmel bir yaşam alanı sunuyor.

3. Kumandalar

Son olarak, uzaktan kumanda bu listeden eksik olamaz. Belirli teoremlere göre bazı kişiler uzaktan kumandanın bazı tuvaletlerden daha kirli olduğunu iddia ediyor. Aslında bu pek şaşırtıcı değil, gerçeklik payı olabilir. Sonuçta, cihaza günde birkaç kez dokunulmakla kalmıyor, yapışkan yemek artıkları ve kırıntıları ile deri döküntüleri, sigara külleri ve benzeri şeyler kendilerini düğmeler arasında ve plastik üzerinde rahatta yer edinebiliyor.