Haber Başlığı

Güçsüz tırnaklar çoğu insanın ortak problemidir.

Genetik faktörler, kan değerlerindeki düşüklükler, protez tırnak işlemleri tırnağın adeta kağıt gibi olmasına sebebiyet verebilir.

Hemen hemen herkesin ağzından “tırnaklarım çabucak kırılıyor” sözlerini duyarız.

Ama bununla ilgili çözümü mutfağınızda olabilir.

Herkesin merak ettiği tırnakların nasıl güçlendirileceğine dair soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Güçsüz tırnaklar nasıl güçlendirilir?

Tırnaklarınızı güçlendirmeye bakım yaparak başlayabilirsiniz. Düzenli bakımla tırnaklarınız daha da güçlenebilir. Eğer tırnaklarınıza protez tırnak, jel tırnak işlemi yapıyorsanız muhtemlen tırnaklarınız kağıt gibi olmuştur.

BU gibi uygulamalar ve kalıcı ojeler tırnağın yüzeyinin zayıflamasına sebep olur. Çünkü içlerinde kimyasal ürünler vardır. Bu işlemlerin yerine, kendi ojenizi kendiniz sürmeniz, tırnaklarınızı kısa törpülemeniz,  ve sık sık oje değiştirmeniz tırnağınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Aynı ojenin uzun süre tırnakta olması tırnağın havasız kalmasına sebep olur ve tırnağı sarartır, güçsüzleştirir.

Tüm bunların yanında tırnağının güçsüz olması sadece dışardan gelen etkilerle olmayabilir. Kan ve vitamin değerlerinin düşük olması da tırnağı güçsüzleştirir. Bunun için değerlerinize baktırıp eğer düşük ise takviyeler almanızı öneririz.

Evde tırnakları güçlendirmek için neler yapılabilir?

Bazı kadınlar tırnaklarını güçlendirmek için tırnak güçlendirici ojelere başvururlar. Bu çok da etkili bir yöntem olmayabilir. Bunun yerine keratin ve B vitamini takviyesi almanı öneririz.

Tırnaklarınızı güçlendirmek için ilk olarak nemlendirici kullanmayla başlayabilirsiniz çünkü kuru tırnağın uzaması oldukça yavaştır ve çabucak kırılır.

Tırnaklarınızı güçlendirmek için soğuk sudan olabildiğince uzak tutmanız ve kısa kullanmanız önemlidir. Bunların yanında oje kullanan biriyseniz oje sürmeden önce baz oje kullanmaya özen gösterin.

Ojelerinizi çıkartırken asetonsuz oje temizliyiciler kullanmalısınız. Oje temizleyicinizin içeriği ne kadar doğal olursa tırnağa o kadar az zarar verir.

Fazla kimyasal içerikli temizleyiciler kullanıyorsanız bu alışkanlığınızı değiştirerek doğal vegan ürünlere yönelmelisiniz.

Alkol içeren ıslak mendiller yerine sls, paraben, alkol içermeyen ıslak mendiller alarak ellerinize ve tırnaklarınıza iyilik yapabilirsiniz.

Bu önerilerimizi dikkate alarak tırnaklarınızın güçlendiğini göreceksiniz. Sadece sabırlı olmalısınız.