Haber Başlığı

Ünlü sunucu Esra Erol dolandırıcıların hedefi oldu. Başarılı sunucunun daha önce çektiği bir videosu yapay zeka yöntemiyle yeniden seslendirildi. Görüntüsü ve sesi kullanılarak insanların kandırıldığını öğrenen Erol ise yasal yollara başvurdu.

Yapay zeka yöntemiyle konuşmasının değiştirildiğini öğrenen ünlü sunucu Erol, sosyal medya hesabından dolandırıcıların hazırladığı görüntüyü ve videonun orijinal halini paylaştı.

Güzel sunucu Esra Erol’un avukatı Hülya Kuran, yaptığı açıklamada “Kamuoyuna duyurulur… Sosyal medya ve bazı internet sitelerinde BOTAS’ın logosu ve müvekkil Esra Erol Özbir’in görselleri ve sesi kullanılarak hatta inandırıcılığı arttırmak adına deepfake yöntemiyle ‘yatırım fırsat’ gibi başlıklarla yayınlanan ilanlar, oltalama yöntemiyle dolandırıcılık girişimidir.Mali ve hukuki yönden suç teşkil etmektedir. Bahse konu internet siteleri ve hesaplar hakkında yasal işlemler ivedilikle başlatılmıştır. Dijital mecralarda, para kazandırma vaadiyle yürütülen bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine itibar etmeyiniz” ifadelerine yer verildi.