Haber Başlığı

Dekorasyonun en önemli parçası aydınlatmadır. Hem görünüş hem de rahatlık açısından oldukça önemi vardır. Çünkü gün içinde bir odayı farklı şekillerde kullanırız. Yemek yaparken mutfağın ışıl ışıl olması işimize gelir ama gece bir bardak su içmek için loş bir ışık yeterlidir. Bu tip farklı kullanım biçimleri olabileceğini her odada aklımıza getirerek, buna göre aydınlatma ürünleri seçebiliriz.

Aydınlatmayı 3 aşamalı olarak ele alabiliriz1.Ortam aydınlatması

Ortam aydınlatması odanın tümüne yetecek, genel bir aydınlatma kaynağı kullanılmasıdır. Pencereden gelen gün ışığı ya da tavan lambası ortam aydınlatması sağlayan ışık kaynaklarıdır.

Avizeler, tavan armatürleri, gömme / gizli tavan aydınlatmaları, büyük lambaderler bu amaçla kullanılabilir. Bunlar genelde güçlü ışık kaynaklarıdır ve ışık odanın geneline aynı şekilde dağılır. Genel aydınlatmayı sarı ya da beyaz ışıkla yapmak sizin tercihinize bağlıdır. Önemli olan tasarruf sağlayan, az enerji tüketen lambalar seçmektir. Sarı ışık sevenler artık floresan lambaların sadece beyaz değil farklı renklerde de üretildiğini unutmamalılar.

Çoğu ev sahibi bu temel aydınlatmayı yaptıktan sonra evin aydınlatmasını burada bitirmek gibi bir hata yapar. Oysa her odada bir tavan lambası olması doğru bir aydınlatma için yeterli değildir. Aydınlatma planına diğer iki aşamayı da eklemenin eve katkısı büyük olur.

2. Görev Aydınlatması

Adı üstünde görev aydınlatması, okumak, çalışmak, el işi yapmak, yemek pişirmek, makyaj yapmak gibi işlerinizde, özel olarak gözünüzü yormayacak ve yaptığınız işi kolaylaştıracak, yeterli ışığı sağlamakla görevlidir.

Masa lambaları, sarkıt lambalar, okuma lambaları, abajurlar, tuvalet masası lambaları, tezgah lambaları, banyo dolabı lambaları gibi aydınlatma türleri bu grupta yer alır.

Odalarda ortam aydınlatmasını düzenledikten sonra nerelerde görev aydınlatması gerekeceğini belirlemek için her odada neler yapacağınızın bir listesini hazırlayabilirsiniz. Bu listeye bakarak size ektra aydınlatma gerekli olan durumlar hangileri ve odaya nasıl bir ekleme yapılabilir daha rahat görebilirsiniz.

3. Vurgu Aydınlatması

Sıra geldi, evde ruh halinize göre bir atmosfer yaratabileceğiniz, özel aydınlatma dokunuşlarına. Vurgu aydınlatmaları evin atmosferini belirlemekte oldukça etkilidir. Evde sevdiğiniz bir köşeyi ya da objeyi vurgu aydınlatması ile öne çıkarabilirsiniz.

Sevdiğiniz aksesuarları öne çıkarmak, evin mimari özelliklerini vurgulamak ve hatta evde gözlerden uzak tutmak istediğiniz köşeleri saklamak için de vurgu aydınlatmasından faydalanabilirsiniz.

Spot lambalar, çerçeve lambaları, mumlar, niş aydınlatmaları, dimmer anahtarlı lambalar, duvar aplikleri, dolap içi aydınlatmaları, vurgu aydınlatmasında kullanılabilecek örneklerdir.

İyi bir aydınlatma için ipuçları
  • Odanın farklı noktalarına, farklı yüksekliklerde aydınlatma ürünleri koyun. Tavanda sıralanacak üç tane avize yerine, bir tavan lambası, bir ayaklı lamba ve bir abajur gibi, çeşitli ışıık kaynakları hem daha kullanışlı olur hem de evi daha güzel gösterir.

  • Işığın gözü yormaması için odanın ayrı bölümlerinin farklı miktarda ışıkla aydınlanmasına izin verin. Hiçbir gölgeye yer olmayan ofis katlarını düşünün. Evinizin böyle görünmesini istemezsiniz. O nedenle odanın her yanı eşit şekilde, pırıl pırıl aydınlanacak diye uğraşmayın.

  • Mutfak aydınlatmasında ışığa mutfağın ortasında değil, tezgahta iş yaparken ya da ocaktaki yemeği kontrol ederken daha çok ihtiyaç duyduğunuzu hatırlayın. Görev ve vurgu aydınlatmalarını ihmal etmeyin.

  • Banyoda aynanın üzerinde ve her iki yanında lambalar olması, aynaya bakarken gölge sorununu ortadan kaldırır. Makyaj yaparken ya da tıraş olurken işinizi epey kolaylaştırır.

  • Evdeki elektrik anahtarlarını dimmer anahtarlarla değiştirerek, ışığın şiddetini kolayca ayarlayabilir ve evde çok çabuk bir şekilde dilediğiniz atmosferi yaratabilirsiniz.