Haber Başlığı

Kuru ve çatlamış meme uçları söz konusu olduğunda, genellikle emziren kadınlarla ilişkilendirilir. Ama tek sebep her zaman bu değildir. Emzirmeyen kadınlar da bu durumu yaşar. Kuşkusuz meme uçları tüm vücudumuzun en hassas kısımlarından biridir, bu nedenle basit bir hata onları tahrişe meyilli hale getirerek kaşıntı, kuruluk ve pullanma ile sonuçlanabilir.

Kaşıntılı ve kuru meme uçlarına sahip olmak da bazen utanç verici olabilir. Sizlerle rahatsız edici olan bu durumdan kurtulmanın yollarını paylaşıyoruz…

Meme ucu kuruluğu nedir?

Kuru meme uçları hem erkeklerde hem de kadınlarda çok yaygındır. Çoğu zaman bu sorun geçicidir; az bakım ve bol miktarda nemlendirme ile kolayca çözülebilir.

Kuru ve çatlak meme uçlarına çoğunlukla şunlar neden olur:

– Spor sırasında sürtünme Emzirme,

– Hormonal değişiklikler,

– Gebelik,

– Kesikler veya yaralanmalardan kaynaklanan doku hasarı,

– Cildin doğal yağlarını tüketen ve kuruluğa neden olan sert sabunlar kullanmak,

– Sentetik kumaşlardan kaynaklanan tahriş ve sürtünme,

– Havuz veya spadan gelen klor,

– Bakteriyel veya mantar enfeksiyonları,

– Kontakt dermatit,

– Egzama,

– Paget hastalığı ve kanser.

Meme uçlarınız kurur ve kaşınırsa, en kötüsünü merak etmek doğaldır. Ama rahat bir nefes alabilirsiniz. Anormal meme başı akıntısı yaşamıyorsanız, endişe verici bir durum yoktur. Meme uçları kuruduğunda veya kaşındığında ciltte kuru ve kaşıntılı olabilir ve bazı durumlarda meme başı çevresinde ağrı olabilir. Sürtünme ve kuruluk genellikle kış aylarında artar.

Tabii ki, kuruluğu önlemek için bölgeyi nemli tutabilirsiniz, ancak daha iyi ve uzun vadeli bir çözüm, sorunun temel nedenini tedavi etmektir. Kuruluğa neyin sebep olduğunu bulun. Örneğin, meme uçlarınıza sürtünen egzersiz kıyafetleriniz mi? O zaman basit bir çözüm daha yumuşak giysiler giymektir. Kullandığınız meme ucu kremi veya losyonuna alerjiniz olabilir ve çatlamış, kuru meme uçları ve hatta egzama olabilir. Sebep ne olursa olsun, bu acıya bile neden olabilir ve kimse bunu uzun süre yaşamak istemez.

Meme ucu kuruluğuyla baş etmenin yolları

Kuru meme uçlarını önleyebilecek ve tedavi edebilecek bazı popüler yöntemler vardır. İşte, onlardan bazıları;

1. Kuru meme uçlarının nedeni emzirme ise, kuru bölgeye taze anne sütü sürmeyi deneyin. Bu, bakteriyel enfeksiyonları da uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

2. Tahriş edici kumaşları, sabunları, parfümleri, deodorantları vb. ortadan kaldırın.

3. Kuru meme uçlarına sıcak kompres uygulayın. Kullanımı basittir. Bir bezi ılık suya batırın, fazla sıvıyı sıkın ve bezi birkaç dakika meme ucunuzda tutun. Daha sonra kurulayın.

4. ½ çay kaşığı normal tuzu 250 ml su ile karıştırın ve meme uçlarınızı bu karışımda yaklaşık bir dakika bekletin. Kuruması için hafifçe vurun. Her seferinde taze tuzlu su kullandığınızdan emin olun.

5. Lanolin içere merhem kullanın. Emziren anneler için %100 lanolin merhem önerilir.

6. Meme başı tahrişine neden olan aktiviteden kaçının.

7. Kolloidal yulaf ezmesi ayrıca kuruluğu azaltır.

8. Sürtünmeye kıyafetleriniz neden oluyorsa, meme ucunun üzerine bir miktar yapışkan bandaj koymak bundan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

9. Bölgeyi içeriden nemli tutmak için bol su için.

10. İyileşmek için sütünüze nane yağı sürün.

11. Ayrıca meme ucunu yumuşatmak ve kuruluğu ve sürtünmeyi önlemek için iyi bir petrol jölesi kullanabilirsiniz.

12. Kadınlar bol oturan spor sutyenleri giymekten kaçınmalıdır.

Gizem Bozdağ

gizem.bozdag@kadinvekadin.net