Haber Başlığı

Duş almak, başlı başına bir iyi hissetme ritüeli. Bununla birlikte her duş alma deneyimi, birbiriyle aynı değil. Evet, su ve sabun temelde duş almanız için yeterli ama eğer doğru bir duş bakım rutini benimserseniz her seferinde duştan daha parlak bir ten ve ışıltılı saçlarla çıkabilirsiniz. Birkaç basit tüyo ve dikkat noktası ile cildinizin ve saç tellerinizin sağlığını desteklemeniz mümkün.

Çok sıcak su kullanmayın

Cildinizi kurutmadan rahatlatabilmek için duşunuzu ılık su ile almanız en iyisi. Çok sıcak su ile yıkanmak, cildi doğal yağlarından arındırır ve nem dengesini bozarak kurumasına yol açar. Her ne kadar rahatlatıcı bir etkisi olsa da düzenli olarak bunu yapmak cildinize zarar vererek kuruluğa daha yatkın hale gelmesine neden olabilir.

Cildinize nazik davranın

Kese ve kuru fırçalama gibi uygulamalar, ölü derileri arındırmak ve cildin yenilenmesini sağlamak için tercih edilebilir. Ancak bu tür uygulamaları her duşta uygulamamak gerekir. Uzmanlar cilt sağlığı için haftada sadece bir veya iki kez kese yapmak gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde cildinizi tahriş edebilir ve yine kurumasına yol açabilirsiniz.

Yüzünüzü yıkamayı atlamayın

Duş sırasında yüzünüz doğal olarak ıslanacak. Ancak yine de daha hassas olduğu için ve yeteri kadar temizlenmesi adına özel bir bakıma ihtiyacı var. Bu yüzden duş sırasında yüzünüz için yüz temizleyici ürünler kullanın. Bu sırada yine suyun çok sıcak olmamasına özen gösterin. Yüzünüzü ılık suyla yıkamanız gözeneklerinizin açılmasına ve derinlemesine temizlenmesini sağlar. Buradaki püf noktası, yüzünüzü ılık suyun ardından soğuk ile durulamak. Çünkü soğuk suyun gözenekleri sıkılaştırıcı ve canlandırıcı etkisi mevcut. Eğer soğuk ile duş almayı sevmiyorsanız sadece yüzünüz için bunu deneyebilirsiniz.

Saç bakımına zaman ayırın

Duş sırasında saçlarınızı şampuanlarken ürünü eşit şekilde dağıttığınızdan emin olun. Sadece başınızın tepe kısmına dökmeyin, elinize ufak bir miktar alın ve saçınızın her tarafına uygulayın. Özellikle uzun saçlara sahipseniz ense kısmını da yeterince şampuanlamaya dikkat edin. Saçlarınızı yıkarken kafa derinize masaj yapmak için zaman ayırmanız da büyük önem taşıyor. Bunu yapmak kan akışını hızlandırır ve saç uzamasını teşvik edebilir. Ayrıca yüzünüze benzer şekilde saçlarınızı soğuk su ile durulamanız saçlarınızın doğal nemini korumasına ve canlanmasına yardımcı olacaktır.