Haber Başlığı

Bu özel bitki bileşikgiller familyasındandır. 60-120 cm. boylanabilen, keskin fakat hoş kokulu, dayanıklı çok yıllık çalımsı bitkidir. Yuvarlak kesitli ve dallara ayrılan yapılı gövdesi açık yeşil renklidir. Bitkinin tabanına doğru gövde kahverengileşir. Yaprakları ince uzun ve parlak yeşil renklidir.

Yaprak altında bulunan yağ bezeleri biberimsi acı tadı olan güzel bir koku yayarlar. Çiçekleri küre biçimli, küçük ve yeşilimsi beyaz renkli olur. İki önemli türünden Fransız tarhunu (A. dracunculus) ilkbaharda yaprakları bölünerek, Rus tarhunu (A. dracunculoides) ise tohumları ekilerek çoğaltılır. Körpe ya da kurutulmuş yaprakları pek etkili çeşnisi nedeniyle, Fransızlarınki gibi dünyanın en seçkin mutfaklarında baharat olarak bolca kullanılmaktadır.

Tarhun bitkisinin anayurdu Sibirya’dır. Günümüzde Avrupa’da büyük ölçüde kültürü yapılmakta, ülkemizde de Ankara, Gaziantep, Urfa ve Erzurum’daki bazı bahçelerde yetiştirilmektedir.

Temmuz’dan Ekim’e kadar tarhun kesilerek demet yapılır. Havadar, güneşli, gölgelik yerlerde kurutulur ve kaldırılır.

Tarhunun yapraklı dalları iyot, mineral tuzlar, A ve C vitamini yönünden zengindir.

Faydaları

  • Güçlendirici tonik etkisi vardır.
  • Sindirim salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır.
  • Zararsız ve etkili bir iştah açıcıdır.
  • Mide ve bağırsak gazlarını söktürücüdür.
  • İdrar söktürücüdür.

Kullanım Şekli : 1-2 tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su döküp 10-15 dakika süreyle demlendirerek bir çay hazırlanır. Hazırladığınız çayı süzerek içebilirsiniz.