Haber Başlığı

Prof.Dr. Zekai Kutlubay: “Yaz aylarının gelmesiyle beraber güneşin etkilerini daha çok hissetmeye başlıyoruz. Güneş her ne kadar canlılığın devamı için gerekli olsa da güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı çocuklarımızın hassas cildini çocuk güneş kremleri ile korumalıyız. Güneş ışınlarına çocuklara uygun bir güneş kremi kullanmadan maruz kalmak çocuklarda güneş yanıkları, cildin erken yaşlanması hatta cilt kanseri gibi birçok cilt sorununa neden olmaktadır. Çocukların cildi yetişkinlere göre daha hassastır, bu nedenle çocuk güneş kremi seçerken kimyasal içeriği yüksek güneş kremlerinden uzak durulmalıdır. Çocuk güneş kremi, geniş spektrumlu olmalı ve çocukların cildini hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı korumalıdır. En iyi çocuk güneş kreminin faktörü en az SPF15 ile SPF 50 arasında, suya ve kuma dayanıklı, kokusuz, parfümsüz, alkolsüz, non alerjik olmalıdır. Çocuk güneş kreminde kimyasal filtre içeren ve kimyasal yükü yüksek olan ürünler, bebeklerin cildinde ağır reaksiyonlarına yol açmaktadır. Bu nedenle en iyi çocuk güneş kremi non-nano mineral çinko içeren güneş kremleridir. Non-nano mineral çinko, güneşten gelen zararlı UV ışınlarının cildin alt tabakasına geçmesini engelleyerek ciltte bir bariyer etkisi yaratır. Non-nano mineral çinko sayesinde güneş kremi ciltte hızlı bir şekilde emilerek daha uzun süre bir koruma sağlar. Ciltte herhangi bir beyaz leke, kalıntı oluşturmaz. Çocuk güneş kreminde bu teknolojinin kullanılması insan sağlığı açısından da çok önemlidir, kimyasal filtrelerin çocuklarda solunum yollarında uzun vadede hasar oluşturabileceğine dair de endişeler mevcuttur. Benim önerim çocuk güneş kremlerinde Anadolu propolisi, non-nano mineral çinko ve ham bal kullanılmasıdır. Propolis içeriğinde bulunan fenolik ve flavonoid bileşenler sayesinde doğadaki en güçlü antioksidandır ve cilt hastalıklarının tedavisi için oldukça önemli doğal bir arı ürünüdür. Propolis, ciltte bir bariyer oluşturarak cildinizin UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Anadolu propolisinin içeriğinde bulunan doğal bir flavonoid olan “krisin”, zararlı güneş ışınlarına karşı cildi korur ve güneşe bağlı oluşan yaşlanmayı engeller. Aynı zamanda propolis ve ham bal cildin beslenmesini sağlar.

Yapılan birçok bilimsel çalışma bu bilgileri kanıtlar niteliktedir.

2017 yılında Meksika’da Guanajuato Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada, propolisin güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi incelenmiştir. Çalışmada propolis içeren üç topikal farmasötik (likit krem, losyon ve yarı katı jel) preparat, 10 sağlıklı bireyin ciltleri üzerine cm2 başına 2 mg propolis olacak şekilde uygulanmıştır. Propolisin zararlı güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, in vitro ve in vivo koşullarda propolisin zararlı güneş ışınlarından koruyucu etkisi doğrulanmıştır.

2020 yılında Kore’de yapılan başka bir bilimsel çalışmada ise, propolisin güneş ışınlarından kaynaklanan cilt yaşlanmasına karşı koruyucu etkileri incelenmiştir. İnsan dermal hücreleri üzerinde yapılan çalışmada, propolis (2.5, 5, 10 ve 20 µg/mL) alan deri hücrelerine 10 gün boyunca günde bir kez ultraviyole ışın verilmiştir. Çalışmanın sonucunda; Propolis uygulanan insan deri hücrelerinde, UV kaynaklı oluşan kolajen bozulmasının ve cilt yaşlanmasını engellendiği tespit edilmiştir.

Bu nedenle çocuk güneş kremi tercih ederken, çocuklarınızın cildine uyumlu doğal içerikli ürünlere yönelmek şarttır. BEE’O ApiCare Çocuk Güneş Kremi; saf Anadolu propolisi, doğal bitkisel yağlar ve mineral çinko filtresi içerir. Doğal mineral filtresiyle cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korurken doğal formülü ile nem dengesini sağlar. Propolisin UV ışınlarına karşı cildi korurken aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde radikal bir temizleyici görevi de üstlenir. Serbest radikaller, metabolik atık ve çevresel faktörler nedeniyle vücutta birikir. Bu serbest radikaller zamanla ciltte leke ve kırışıklık gibi sorunlara neden olabilirler. Propolis, antioksidan etkisi sayesinde ciltte serbest radikal oluşumunu engeller ve oluşanları temizleyerek ciltte detoks etkisi yaratır. Bilimsel yayınlarda propolisin serbest radikalleri vücuttan temizlediğine dair veriler de mevcuttur.

2016 yılında Kyonggi Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada, propolisin insan keratin üreten hücreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada keratin üreten hücrelere laboratuvar koşullarında propolis verilmiştir. Çalışma sonucunda propolisin, insan keratin üreten hücrelerinde, serbest radikal üretimini azaltarak UVA kaynaklı yıkıma karşı koruyucu etki gösterebileceği bildirilmiştir.” dedi.

Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı: “BEE’O Propolis olarak doğal arı ürünleri konusunda Türkiye’de ilk ve tek Ar-Ge merkeziyiz. BEE’O Propolis tesisimizde; Anadolu propolisi, arı sütü, polen, arı ekmeği, arı zehri ve ham bal ürünlerinin yanında, bu ürünlerden oluşan inovatif katma değerli; şurup, boğaz spreyi, shot, tablet ve cilt bakım ürünleri üretiyoruz. Arı ürünleri üretilirken en önemli nokta kovandan sofraya doğallığı sağlamaktadır. BEE’O Propolis olarak yürüttüğümüz “Sözleşmeli Arıcılık” modeli sayesinde ürünlerin doğallığı bozulmadan tüketicilerle buluşturulmasını sağlıyoruz. Geliştirdiğimiz patentli özütleme yöntemimiz ile propolisi uzman mühendisler eşliğinde kontrollü koşullarda özütlüyor ve propolis içeren inovatif katma değerli ürünlere dönüştürüyoruz.  Çocuk güneş kremlerini üretirken de dikkat ettiğimiz noktalar mevcuttur. Çocuk güneş kremlerimiz patentli yöntemimizle özütlediğimiz saf Anadolu propolisi, non-nano mineral çinko, değerli doğal yağlar ve vitaminler içermektedir. Çocuk güneş kremimizin formülasyonunda kullandığımız non-nano mineral çinko filtresi sayesinde krem ciltte hızlı bir şekilde emilmektedir. Çinko içeren diğer çocuk güneş kremleri beyaz bir görüntü ve kalıntı bırakırken, non-nano mineral çinko içeren bu ürünümüz ciltte doğrudan ve kolayca emilmektedir.” dedi.

Kaynak: 1) Kim, Da Hyun, et al. “Propolis Suppresses UV-Induced Photoaging in Human Skin through Directly Targeting Phosphoinositide 3-Kinase.” Nutrients 12.12 (2020): 3790.

2)Trujillo-Valdivia, Alfonso, et al. “Development of three pharmaceutical preparations containing propolis and evaluation of their photoprotective effects in humans.” Revista Mexicana de Ciencias Farmacéuticas 48.1 (2017): 43-47.