Haber Başlığı

4 sezon boyunca büyük ilgi gören “Amadeus” adlı tiyatro oyununda Konstanz karakterini üstlenen Dilan Çiçek Deniz, omuzundaki sakatlık nedeniyle performansına ara vermek zorunda kaldı.

Bu süre zarfında ödüllü oyuncu Özlem Ölçamaz, Konstanz rolünü başarıyla üstlendi ve oyun devam etti.

Geçtiğimiz akşam AKM’de sahnelenen “Amadeus”un başrollerini Selçuk Yöntem ve Tansu Biçer paylaştı.

Seyircilerden biri, Deniz’in sahnede olmamasına rağmen eleştiri yaparak performansını sorguladı.

Dilan Deniz’e “seksist” eleştirisi

Seyirci sosyal medyada yaptığı eleştiride şu ifadeleri kullandı: “Dün Amadeus’u sahnede izledim. Uyarlama güzel fakat Mozart’ın eşini canlandıran kişinin seçimini son derece seksist buldum. Bu rolü oynayabilecek birçok kadın sanatçı varken, oyunculuk becerisi olmayan popüler manken Dilan Çiçek Deniz’in tercih edilmesi akıl alır gibi değildi. Bir taraftan Tansu Biçer, Kevork Türker, Selçuk Yöntem gibi deneyimli ve yetkin ‘erkek’ tiyatrocular, öte yandan ise Dilan Çiçek Deniz. Toplumun kadından ‘beklentisinin’ sadece güzellik olmasının, toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl dağıtıldığının bir örneğiydi.”

“İşte kadın oyuncuların maruz kaldığı ön yargıya bir örnek.”

Dilan Çiçek Deniz, seyirciden gelen eleştiriye duyarsız kalmadı. Deniz, fiziksel saldırıya uğrayan kadınlara dikkat çekerek, sahnede yer alan kişinin kendisi değil, meslektaşı Özlem Ölçamaz olduğunu belirtti: “İşte kadın oyuncuların maruz kaldığı ön yargıya bir örnek. Sahnede kimi izlediğinin farkında bile olmadan yapılan tam da bahsettiği ‘Seksist’ yaklaşım. Fiziksel özelliklerinden dolayı kadınların maruz kaldığı karanlık zihniyet. Dün oyunda ben yoktum. Sahnede olan yetenekli güzel meslektaşım Özlem de eminim şahane bir performans göstermiştir.”