Haber Başlığı

İleriki yaşlarda hastane köşelerinde kendi sağlığınla uğraşmak istemiyorsan sayacağımız besinler tüketmelisiniz çünkü hepsi kalbimize dost besin türleri.

Keten tohumu

Gerekli vitamin ve mineralleri aldığınız takdirde sağlıklı bir vücuda sahip olmanız gayet mümkün. Özellikle keten tohumu, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamanıza yardımcı oluyor. Ayrıca içerdiği yoğun potasyum ve omega 3 rezervi sayesinde kalp hastalıklarını önlüyor. Öğün aralarında veya sabah erkenden tükettiğiniz keten tohumu, kalp ve damar sağlığını destekliyor. Bunların yanı sıra yoğurt veya süt ile günde 1 kez tüketeceğiniz keten tohumu, açlık hissinizi bastırarak diyetlerinizde size kolaylık sağlıyor.

Ceviz

Görünüşünden dolayı cevizin sadece beyin sağlığına destek olduğu sanılıyor. Hâlbuki ceviz sadece beyne değil, kalp sağlına da fayda sağlıyor. Ceviz, içerdiği yağlar ve manganez sayesinde size daha sorunsuz bir yaşam ve sağlıklı bir kalp sunuyor. Kalorisi düşük olduğu için diyetlerinizde de tüketebileceğiniz ceviz; stresi azaltıyor, kan basıncını düşürüyor ve kolesterolü düzenliyor. Size de keyifle bu lezzetli besini tüketmek kalıyor!

Elma

Meyveler, sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen besinlerin başında geliyor. Özellikle elma, kalp sağlığını en çok destekleyen meyvelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İçerdiği pektin ile kötü kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olan elmayı ara öğün olarak günde en az 1 kere tüketmeniz öneriliyor.

Ispanak

Lifli besinler tüketmek, kalp sağlığının desteklenmesi için olmazsa olmaz bir alışkanlık. Ispanak; lif kaynağı olmasının yanı sıra magnezyum, demir, A ve K vitaminleri açısından oldukça zengin bir yeşillik. Ayrıca antioksidan özellik gösteren ıspanak, düşük kalorili olduğu için çekinmeden tüketebileceğiniz bir besin. Yanında bir de yoğurt varsa daha ne olsun!

Yulaf

Kalp sağlığını korumanızı sağlayan beta glukan, yulafta da bolca bulunuyor. En güzel özelliği ise kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olması. Yulafı daha yenilebilir kılmak adına yoğurt veya sütle birlikte tüketebilirsiniz. Tüketme sıklığınızı ise haftada 2-3 kez olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Balık

Sağlık söz konusu olunca adını sıkça duyduğumuz omega 3, balığın içinde doğal olarak bulunuyor. Ayrıca kalp ritminin ve damar sağlığının normal seyrinde kalması için size destek oluyor. Özellikle somon balığı, iltihap sorunlarının giderilmesine de yardımcı oluyor.

Yeşil çay

Sakinleştirici özelliğiyle bilinen yeşil çay, içerdiği polifenoller sayesinde kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Ayrıca kalp krizinin nedenlerinden biri olan pıhtılaşmanın da önüne geçiyor. Bunun yanı sıra yeşil çay, kan basıncını dengeleyerek kötü kolesterolü düşürmeye katkı sağlıyor. Yeşil çayı gün içinde 1 veya 2 fincan olarak tüketebilirsiniz ancak herhangi bir hastalığınız varsa önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Fındık

Fındık, içerdiği E vitamini ve omega 3 ile kandaki kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü artırıyor. Ayrıca fındık, kalpte pıhtı oluşumunu engelleme ve trigliserid seviyesini düşürme noktalarında vücuda yardımcı oluyor. Kalp sağlığına oldukça faydalı olan fındığı her gün 8-10 tane olacak şekilde tüketebilir, bir avuç fındık ile kalbinizin uzun yıllar dinç kalmasını sağlayabilirsiniz!

Zeytinyağ

Oldukça sağlıklı olan zeytinyağı, kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini büyük ölçüde azaltıyor. Aynı zamanda kötü kolesterolü düşürmeye yardım ediyor. Bunların yanı sıra antiinflamatuar etkiye sahip olan zeytinyağı, kalp ve damar hastalıklarını engelleyerek kalbinizi güçlendiriyor.

Avokado

Avokado, tekli doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir kaynak. Kolesterol düşürücü etkiye sahip olan avokado, içeriğinde bulunan potasyum ile kan basıncı dengesini sağlayarak kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Avokadoyu yemeklerinizin yanında tüketebileceğiniz gibi çeşitli tarifler içinde de kullanabilirsiniz. Kalbinizi güçlendirmek işte bu kadar basit!