Haber Başlığı

Yemek yeme isteği ani gelen bir açlık hissidir. Her zaman açlıktan kaynaklanmaz, birçok nedene bağlı olabilir. Sürekli yemek yeme isteğini arttıran faktörlerin başında besin eksikleri, düşük kalorili ürünler, uyku eksikliği, stres, diyabet gelmektedir.

Sürekli yeme isteğinin insanlarda ortaya çıkardığı tepkiler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.  Başlıca belirtileri ise çarpıntı, saldırganlık, baş dönmesi, göz kararması, terleme olabilir. Hipoglisemi olan kişilerden genellikle düşük kan şekeri nedeniyle yemeklerden 1-2 saat önce çok fazla yeme isteği meydana gelir ve bu durum baş ağrısı, baş dönmesi konsantre eksikliğine neden olur.

SIK SIK YEME İSTEĞİNİN EN ÖNEMLİ 5 NEDENİUYKUSUZLUK

Yeterince uyumamak açlık hormonlarınızın dengesini bozar ve iştahı uyaran bir hormon olan ghrelin hormonunu arttırır aynı zamanda iştahınızda açılmış olur. Araştırmalara göre uykusuzluğun beyin tarafından salgılanan ve kan seviyelerini arttıran, böylece yeme isteğini doğuran bir kimyasal salgılamaktadır. Uykusuzluk şekerleme, kurabiye gibi atıştırmalıklara olan ilgiyi arttırdığı bilinmektedir.

SUSUZ KALMAK

Neredeyse yemek yeme isteğini arttıran en önemli sebeplerden bir tanesi de yeterince su tüketmemek olabilir. İştahın arttığında bir bardak su içmeyi deneyin ve birkaç dakika bekleyin, yeme isteğinizin azaldığını göreceksiniz. Günlük su içimini 2-3 bardak arttıran insanlarda kalori alımı minimum düzeyde olduğu tespit edilmiştir.

YAĞSIZ BESLENMEK

Diyetlerde tamamen yağsız beslenmek tamamen sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Sıfır yağlı ama şeker, tuz ve kalori oranları yüksek gıdalarda olabilir. Diyetinize sağlıklı doymamış yağlar ekleyebilirsiniz, bu yağlar sizin daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır ve açlık hissinizi köreltecektir.

BEYAZ EKMEK TÜKETİMİ

Tam tahıllı ekmekler beyaz undan yapılmış ekmeklere göre daha besleyicidirler ve içerisinde bulunan lif oranı daha yüksektir. Daha karmaşık karbonhidrat içerir ve besin oranı daha yüksektir. Böylece sindirimi daha uzun sürer ve kan şekeri daha yavaş yükselir. Araştırmalar sonucu beyaz ekmek yiyenlerin tam tahıllı ekmek yiyenlere göre daha kilolu olduğu ve obez riskinin daha yüksek olduğu söyleniyor.

YEMEKLER ARASI UZUN SÜRE BEKLEMEK

Öğünleriniz arasını çok uzun tutmamaya özen gösterin, öğünler arası 4-5 saat aralığı idealdir. Eğer bu süreyi çok fazla geçerse sağlıklı küçük atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Öğünler arası saatlerinizi düzenli tutmaya çalışın, böylece vücut bu duruma alışacak ve açlık, tokluk hissini daha iyi tanımanızı sağlayacaktır.