Haber Başlığı

Hayali arkadaşları olan çocukların oranı yüzde 45- 65 arasındadır. Kız çocuklarında biraz daha fazla olan bu durum, çoğunlukla ilk ya da tek çocuklarda görülmektedir.

Hayali arkadaşlar, çocukların 3-6 yaş arasında ortaya çıkabilir ve 8 yaşına kadar devam edebilir. Fakat daha büyük(11-12) çocuklarda da arada sırada hayali arkadaşı tekrar görme durumu yaşanabilir.

Hayali arkadaşlar bazen bir oyuncak, hayali hayvan, bazen de çocuğun ebeveynlerden görünmeyen birine vermek için yemek istediği bir hayali insan olabilir. Aynı zamanda bu hayali arkadaş çocuğun anlattığına göre agresif ya da uysal olabilmektedir.

Bir zamanlar sağlık problemi olarak görülen bu durumun normal olduğu belirtilmiştir. Hayali arkadaşları olan çocuklar daha yaratıcıdır veya daha asosyaldir diye kesin bir olguya rastlanmamıştır.

Hayali arkadaş, çocuğun kötü bir durumu(örneğin bir aile bireyi kaybı) atlatmasına yardımcı olabilir. Çocuklar, hayali arkadaşlarıyla her şeyi paylaşma eğilimindedirler; yani, kötü durumların onlara ne hissettirdiğini anlatarak acılarını hafifletebilirler.

Çocuğunuzun hayali arkadaşına siz de eşlik edebilirsiniz; bu, çocuğunuzu mutlu eder.

Ancak, endişelenmeniz gereken sınırlar vardır. Hayali arkadaş gören çocuklar yaygın olsa da sınırları aşan çocuklar oldukça az görülür. Bu sınırlar ise şu şekildedir:

  • Çocuğunuzun hayali arkadaşının gerçekliği konusunda ısrar etmesi,
  • Çocuğunuzun hayali arkadaşından ayrılmak istememesi(örneğin arkadaşı okula gelmiyor diye çocuğunuz da gitmek istemiyorsa),
  • Sosyal ortamına ilgi kaybı olması,
  • Hayali arkadaşın taleplerini söyleyen çocuk aşırı uçuk şeyler istediğini belirtiyorsa,
  • Yaptığı bir yanlışı hayali arkadaşının yaptığını söylüyorsa.

Bu tür durumlara dikkat etmeniz ve eğer rastlarsanız, ilgili uzmandan destek almanız gerekmektedir.