Haber Başlığı

Değerli çocuklarımızın kendilerine ait alanlarında hayal güçlerini geliştirebilecekleri, zihinlerini dinlendirebilecekleri, yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri bir ortam olmasını isteriz. Çocuk odalarında dikkat etmemiz gerekenleri sizler için derledik, gelin birlikte inceleyelim..

Semboller, daha yazının dahi olmadığı dönemlerde iletişim aracı olarak kullanılmıştır. O zamanlardan beri sembollere çeşitli anlamlar yüklenerek günümüze kadar gelmişlerdir. İlk insanların oluşturduğu inanç sistemlerinin bir parçası haline gelen ve bizlere evrenle bir bütün oluşumuzu hatırlatan hayatımızın her alanında kullandığımız sembollerin bir dili vardır ve biz farkında olmasak bile semboller konuşur ve bilinçaltımıza işlenir. Özellikle filmler, bilgisayar oyunları gibi alanlar çocuklar için sembollerin yoğun olduğu alanlardır.

Bu sebeplerden dolayı çocuk odalarında da kullanılan semboller (sevimli ayıcıklar, aslanlar, kediler vs.) çocuklarımızın bilinçaltına yerleşerek olumsuz yönde etkileyebilir.

ÇOCUK ODASINDA KULLANILMAMASI GEREKEN SEMBOLLERASLAN

Erkek çocukların odalarında bulunan aslan figürleri oldukça sevimli gözükseler de çocukların kendi cinsi arasında çatışmalara, anlaşma sorunları yaratabilir.

ÖRÜMCEK

Son dönemlerde çok moda olan ‘Örümcek Adam’ filminden esinlenerek çocuk odalarınızı dekore ederken örümcek ya da örümcek ağı sembolleri kullandığınız takdirde çocuklarınızın enerjisi çekilebilir.

KOALA

Çok sevimli ve çocuk odalarına çok yakıştığını düşündüğümüz koala figürleri çocukların anneye gereğinden çok daha fazla bağlanmasına sebep olabilir, bu da ilerleyen yaşlarda sorunlara yol açabilir.

KELEBEK

Cıvıl cıvıl, rengarenk bir çocuk odasında olmazsa olmaz diye düşündüğümüz sevimli kelebek figürleri aslında çocuklarımızın odaklanmasını zorlaştırabilir.