Haber Başlığı

Çocukların yaptığı ve etişkinlere mantıksız gelen, endişelenmelerini sağlayan bazı hareketler vardır. Oysa bunların bazıları hayatı keşfe yönelik, son derece normal hareketlerdir. 

Banyo suyu içmek

Banyo zamanı çocuklar için eğlenceli bir aktivite olabilir ve bu süreçte su içmek de eğlenceli gelebilir. Ancak, içme suyu ile banyo suyunun farkını anlamayabilirler.

Nefesini tutma

Küçük çocuklar, duygusal anlarda nefeslerini tutabilirler. Bu genellikle üzgün, kızgın, korkmuş veya acı içinde olduklarında ortaya çıkar. 4 veya 5 yaşına geldiklerinde kendiliğinden kaybolur.

Kulak veya burunlarına bir şeyler itmek

Çocuklar, dünyayı keşfetmeye meraklıdır ve bu nedenle kulak veya burunlarına bir şeyler sokabilirler. Bu, organlarının nasıl çalıştığını anlamak istemelerinden kaynaklanabilir.

Kıyafetlerini çıkarmak

Çocuklar, kıyafetlerinin rahatsız edici olması veya sıcaklamaları nedeniyle istedikleri zaman ve yerde kıyafetlerini çıkarabilirler. Ayrıca, yeni öğrendikleri bir beceriyi pratik yaparak bağımsızlık hissi kazanabilirler.

Kafalarını bir yere vurmak

Bazı çocuklar, uykuya dalmadan önce veya uyurken kafalarını beşiklerine, yastıklarına veya yataklarına vurabilirler. Bu genellikle kendilerini sakinleştirmek için bir yoldur ve çoğu zaman zararsızdır.

Yenmeyen şeyleri yemek

Çocuklar, yeni şeyler denemek için çeşitli nesneleri yiyebilirler. Bu, dünyayı keşfetmek ve tat duygularını kullanmak istemelerinden kaynaklanabilir.

Kendi saçlarını çekmek

Küçük çocuklar, sıkıldıklarında veya dikkat çekmek istediklerinde saçlarını çekebilirler. Bu genellikle kendilerini sakinleştirmek için bir yoldur.

Aynı şeyleri tekrar tekrar dinlemek

Çocuklar, aynı hikayeyi tekrar tekrar dinlemekten hoşlanabilirler çünkü bu onlara kontrol hissi verir ve rahatlatıcı bir etki yapar. Bu, güvende hissetmelerine ve uykuya dalabilmelerine yardımcı olabilir.