Haber Başlığı

Badem zaten sağlıklı bir yaşam tarzının temelini oluşturuyor. Bu nedenle  bu faydalardan bazıları cilt bakımına da yansıyor.

Adı üstünde  bademlerden elde edilen badem yağı, besleyici özellikleriyle bilinir ve yüz ve vücut nemlendiricilerinden dudak balsamına kadar her türlü cilt bakım ürününde bulunur.

Badem yağının cilt bakımına faydaları nelerdir

Süper nemlendirici olmasının yanı sıra, badem yağının birkaç önemli faydası vardır. Bunlardan birkaçı:

İçerik bakımından zengin bir besindir. Tatlı badem yağı, E vitamini, tekli doymamış yağ asitleri, proteinler, potasyum ve çinko ile diğer birçok vitamin ve mineral açısından zengindir.

Cildi korur. Cildi veya saçı nemlendirmek için harika bir iş çıkaran yağ asitlerine teşekkür edin. Ayrıca, E vitamini güçlü bir antioksidandır. Düzenli kullanım, cildi UV ışınlarından ve kirlilikten kaynaklanan serbest radikal hasarlardan korumaya yardımcı olacaktır.

Çatlakları azaltmaya yardımcı olabilir. Daha önemli araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, acı badem yağıyla çatlaklara masaj yapmanın, çatlakların görünümünü en aza indirebileceğine dair bazı kanıtlar var.

Antiinflamatuardır. Badem yağı ayrıca iltihap önleyici özelliklere sahiptir, bu nedenle tahriş olmuş veya iltihaplı cildi yatıştırıcı olabilir. Hassas ciltlerde bile doğrudan kullanılması uygundur.

Komedojenik(gözenekleri tıkamak) değildir. Badem yağı, iki (beş üzerinden) komedojenik bir dereceye sahiptir. Çoğunlukla komedojenik değildir ve gözenekleri tıkama olasılığı düşüktür.

Badem yağını hangi cilt tipleri kullanmalı ve kullanmamalı

Kuru veya tahriş olmuş ve hassas ciltler badem yağından en çok fayda sağlayacak. Ancak cilt tipinden bağımsız olarak bu bileşenle ilgili önemli bir detay var. Badem veya diğer kuruyemişlere alerjisi olanlar badem yağından kaçınmalıdır. Yağlı cilde sahip olanlarda kullanabilir. Gözenekleri tıkamaz ve nemlendirici özellikleri kuru cilt tipler için en faydalı hale getirir.

Badem yağını cilt bakım rutinine nasıl dahil edilir?

Her şeyden önce, nemlendirici özelliği olması büyük avantaj. Genel olarak nemlendiriciler, yumuşatıcılar ve tıkayıcı maddeler içerir. Badem yağındaki yağ asitleri yumuşatıcı özellikler sağlar, bu yüzden badem yağını kullanmanın en güzel seçeceği nemlendiricilerdir. Tıkayıcı maddeler içeren bir nemlendirici ile beraber kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Bu hem yüz hem de vücut için harika bir seçenek olabilir.

– Bir yağ bileşeni olarak, yağ formülasyonlarında da harika bir katkı sağlar.

Vücut ve yüz yağlarını sevenler için badem yağı yararlı bir içerik olabilir.

Soğuk preslenmiş, organik dikenli armut tohumu yağı, organik avokado yağı, organik tatlı badem yağı ve organik aloe vera içeren ürünleri de tercih edebilirsiniz. Bu bileşenler nemlendirir ve ayrıca antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.