Haber Başlığı

Çikolata bağımlıları elbette “Çikolata nasıl yapılır?” sorusunu düşünüp çoktan ev yapımı çikolata tarifi aramışlardır. Ev yapımı çikolata için farklı teknikler olsa da aslında ana ve en önemli hammaddesi elbette kakao. Doğru miktarda malzemeler kullanıldığında tadına doyulmayacak bir  enfes lezzet hâline gelen ev yapımı çikolata yapmak çok basit. Kakaodan çikolata yapımı için neler gerekli? Evde çikolata nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Gibi sorularınız varsa ve kolay çikolata tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz hazırsanız başlayalım!

İşe fındıkları mikserden geçirmekle başlıyoruz!

Kahvaltılık krem çikolatada fındık çok önemli, vazgeçilmez kilit malzeme olan fındıktan iki su bardağı alıp mikserden çekip çikolataya yaraşır bir kıvama gelmesini sağlıyoruz. Hemen ardından fındıklara bir su bardağı burada şekeri ekleyip karıştırıyoruz, bu noktada şeker miktarını isteğinize göre ayarlamak sizin damak zevkinize kalmış.

Hammaddemiz kakao ve kakao yağı

İlk olarak 2 yemek kaşığı kakao yağını benmari usulüyle eritmeye başlayın. Bu aşamada yağı asla sıcak suyla buluşturmayın. Kakao yağı en iyi şekilde eridikten sonra sıra diğer malzemelerde. Öncelikle 3 yemek kaşığı toz kakaoyu, kakao yağının içerisine eklemelisiniz. Ardından homojen bir kıvam elde edene kadar ikisini güzelce karıştırın ve fındıklı harcımızla karıştırın.

Muhteşem lezzet vanilya, krem çikolatanın en büyük püf noktası

Bayıla bayıla yediğimiz  kahvaltılık çikolata markalarını sevdiren bizi ona bağlayan en önemli şey vanilya! Marketlerde satılan vanilin tozu veya vanilya özünü hazırladığınız harcın içine dökebilirsiniz.

Tuz deyip geçmeyin!

Tuz birçok tatlıda sıklık ile kullanılır, tadın ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle kahvaltılık çikolatanıza katacağınız bir tutam tuz tadını daha da güzelleştirecek.

Kakao yağınız yoksa, alternatif olarak sıvı yağ kullanabilirsiniz, son olarak tüm harcı uzun bir süre bir mikser yardımı ile karıştırın. Şimdiden afiyet olsun.