Haber Başlığı

Çevresel konulara ilişkin artan farkındalık,  kozmetikte dinamiklerin sil baştan yazdırıyor.

Sentetik bileşenler içeren kozmetik ürünlerinin hem insan sağlığı hem de çevre için küresel çapta tehdit oluşturması sürdürülebilir, bitki bazlı ve vegan ürünlere talebi yükseltiyor.

90 gün boyunca dermatolojik testlerden geçirdiği yeni ürünlerini tanıtan yerli kozmetik markası The Daiyz, sağlıklı ve vegan kozmetiklerle sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunuyor.

Covid-19’dan itibaren farkındalık değişti

Pandemiden bu yana çevre duyarlılığının artması birçok endüstride olduğu gibi kozmetikte de dinamikleri yeniden belirliyor.

Sentetik bileşenler içeren kozmetik ürünlerinin gerek insan sağlığı gerekse çevre için küresel çapta tehdit oluşturması sürdürülebilir, bitki bazlı ve vegan ürünlere talebi yükseltirken, tüketiciler hayvanlar üstünde test edilmeden üretilen kozmetik malzemeleri daha çok tercih ediyor. Fortune Business Insight’ın konuya dair gerçekleştirdiği araştırmaya göre, 2021’de 15,87 milyar dolar büyüklüğe ulaşan küresel vegan kozmetik pazarının 2028’e kadar 24,79 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Tüketicilerin bilinçli alışveriş modelini benimsemesiyle birlikte, vegan kozmetik pazarının her yıl ortalama %6,57 büyüyeceği öngörülürken, ülkemizdeki geniş bir tüketici topluluğu da sürdürülebilir ve vegan ürünlerin arayışına giriyor.

Artan endişeler tüketicileri vegan ürünlere yönlendiriyor

Kimyasal bileşenli ürünlerin olumsuz etkisi ve çevreye dair duyarlılığın artması nedeniyle vegan kozmetik ürünlerinin trend haline dönüştüğünü, öte yandan bu ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesine karşı olduklarını belirten The Daiyz Kurucusu İlknur Dilek Şahan, şu açıklamada bulundu: “Geleceğe ve sağlığa ilişkin artan endişeler tüketicileri vegan ürünlere yönlendiriyor. Bitki bazlı kozmetik ürünler vitamin, mineral gibi doğal maddelerden yapılıyor ve zararlı kimyasal maddeler içermiyor. İnsan ve çevre sağlığını odağımıza aldığımız ürünlerimizde kaliteyi ve güveni her zaman en üst seviyede tutuyoruz. Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerimizin hammaddesinden paketlenmesine kadar sürdürülebilirlik ilkelerini uyguluyoruz. ”