Haber Başlığı

Cannes Film Festivali Komitesi, 74. Cannes Film Festivali jürisinin üyelerini açıkladı. Amerikalı yönetmen Spike Lee'nin başkanlık yapacağı jüride Maggie Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Mati Diop, Jessica Hausner, Mylene Farmer, Tahar Rahim, Song Kang-ho ve Kleber Mendonça Filho yer alacak.

Spike Lee, ilk siyahi jüri başkanı olacak

Mayısta yapılması planlanan 74. Cannes Film Festivali, yeni tip korona virüsü salgını nedeniyle 6-17 Temmuz tarihlerine ertelendi. Geçen yıl festivalin jüri başkanı olarak seçilen fakat korona virüsü nedeniyle festivalin fiziki gösterimlerinin iptal edilmesinden dolayı bu görevi bu yıl üstlenecek olan Spike Lee, Cannes tarihinin ilk siyah jüri başkanı olacak.

Festival tahinde ilk kez beş kadın jüride

Lee'nin ilk siyah jüri başkanı olmasının yanı sıra, Cannes tarihinde ilk kez sekiz kişilik jürinin beşi kadınlardan oluştu. Oyunculuğunun yanı sıra kendilerini yapımcı ve yönetmen olarak da gösteren Maggie Gyllenhaal ile Mélanie Laurent, 2019 yapımı “Atlantique” filmiyle Cannes'da Jüri Büyük Ödülü'ne layık görülen genç sinemacı Mati Diop, son filmi “Little Joe” başta olmak üzere birçok filmiyle Cannes'da yarışan Jessica Hausner ve Fransız şarkıcı Mylene Farmer, jüride yer alan kadınlar oldular. Jürinin geri kalanını ise Tahar Rahim, Song Kang-ho ve Kleber Mendonça Filho gibi isimler oluşturuyor.