Haber Başlığı

  Hafta sonu temizliğe vakit ayırmak istiyorsanız eğer küçük tavsiyelerle geldim. Buzdolabı deyip geçmeyin, basit gözükse de incelik ve detay gerektiren bir temizliği vardır. O zaman buyurun birlikte inceleyelim.

Eğer buzdolabınızda kötü kokular varsa çözümü çok basit. Bir çay bardağına süt koyun ve ağzı açık olacak şekilde bir gece dolapta bekletin. Sütün kötü kokuları çekme ve hapsetme özelliği vardır.

  • Buzdolabınıza deterjan sürmemeye özen gösterin, hatta kesinlikle sürmeyin. Sadece temizleme suyunun içerisine sirke ve karbonat ekleyerek silmeniz yeterli olacaktır. Tabii ki yumurtalık ve raflarını çıkarıp yıkamanızın bir mahsuru yok.

Buzdolabınızı temizlerken ilk olarak fişi çekin ve içerisinde ki her şeyi çıkarın. Son kullanım tarihi geçmiş ürünler varsa onları çöpe atın. içerisinde az ürün olan saklama kaplarınız varsa onları küçültüp temiz kaplara koyabilirsiniz.

Raflar yıkandı, buzdolabının için temizlendi, peki şimdi ne yapmalı? Raflarınızı güzelce kurulayıp yerlerine yerleştirin. Son aşamada yiyecekleri hemen dolaba yerleştirmeyin, dolabın fişini takın ve içinin soğuması bekleyin. Daha sonra yiyeceklerinizi kahvaltılıklar, meyve ve sebzeler, çiğ ve pişmiş gıdalar olarak ayırın hepsini birbirine çok yakın koymayın, çapraz bulaşmaya sebep olabilirsiniz.

Buzdolabına poşetli ürünler koymamaya dikkat edin. Örneğin poşette olan meyve ve sebzelerinizi poşetten çıkarın ve sebzeliğe öyle yerleştirin. Böylece buzdolabının içerisinde ki tazeliği sağlayan havayı meyve ve sebzelerde almış olur ve daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz.