Haber Başlığı

Havaların ısınmaya başlamasıyla güneş ışınlarından doğrudan etkilediği noktaların başında cildimiz gelir. Yaz aylarında cildimizi korumamız oldukça önemlidir.

Uzmanların bu noktada yaptığı uyarılar devam ederken özellikle de son yıllarda artış gösteren cilt kanseri özelinde cildimizi güneşin zararlı UV ışınlarından korumamız gerekir.

Son yıllarda hızla yaygınlaşan cilt kanserinin artık genç yaşlarda da görüldüğünü belirten Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör ise bu konuda “Cilt kanseri tüm dünyada güneşlenme alışkanlıklarının değişmesi, güneş ışınlarından yeterince ve doğru şekilde korunmama ve bronzlaşma uğruna yapılan yanlışlar nedeniyle en hızlı artan kanserler arasındadır. Cilt kanserinden hem UVB hem de UVA ışınları sorumlu tutulmaktadır. Bazı cilt kanserleri ileri yaşlarda görülse de en tehlikeli ve ölümcül olabilen melanom ne yazık ki genç yaşlarda da sık karşılaşılır hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Güneşin cilt kanserine davetiye çıkarmasının yanı sıra bazı yanlış yaşam alışkanlıkları nedeniyle cildin erken yaşlanmasına da yol açtığının altını çizen Prof. Dr. Emel Güngör, sağlıklı bir cilt için yaz aylarında uyulması gereken kurallar olduğunu hatırlattı.

Özellikle 10:00-15:00 saatleri arasına dikkat! 
Özellikle 10.00-15.00 saatleri arasında doğrudan güneş ışığına maruz kalmamak, şapka, gözlük ve giysilerle korunmak kritik önem taşıyor. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı güneşten koruyucu kremleri mutlaka kullanmak gerekiyor.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için ihmal etmemeniz gereken güneş kremini seçerken doğal yapılı olması önem taşıyor. Bunlar daha zor sürülen ve sürüldüğünde çoğunlukla beyaz bir tabaka bırakan, UV ışınlarını fiziksel olarak bloke eden maddeler içeren kremlerdir. Çinko oksit veya titanyum oksit içerirler.

Ayrıca bir diğer önemli nokta ise vücudumuz ve yüzümüz için farklı güneş koruyucuların seçilmesi gerekiyor. Bu noktada ise hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma gösteren kremler seçilmelidir.

Güneş kreminizi güneşe çıkılmadan yaklaşık 20 dakika önce sürülmesi ve iki saatte bir de tekrarlanması gerekiyor çünkü suya girmek, terlemek ve kurulanmakla güneş kremlerinin etkileri azalıyor. Sürülen krem miktarında da cömert davranılması ve cildin hiçbir yerinin güneş ışınlarına maruz bırakılmaması önemli noktaların başında yer alıyor.