Haber Başlığı

Yaz aylarında sıcaklık artışıyla birlikte uyku problemleri de beraberinde gelir. Endişelenmeyin, serinlemek ve dinlenmek için uygulayabileceğiniz pratik yöntemlerle, sıcak havalarda bile huzurlu bir uyku çekebilirsiniz!

Bol Su İçin: Sıcak havalarda vücudunuzun serinlemesi için su çok önemli. Terlemeyle kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymak için bol bol su içmek, gece boyunca rahat etmenizi sağlar. Tuvalet ihtiyacıyla uyanma endişeniz varsa, yatmadan önce su içmekten kaçınmak yerine gün boyunca düzenli olarak su tüketmeye özen gösterin.

Alçakta Kalın:  Sıcak hava yukarı doğru yükselir, bu yüzden mümkünse yere yakın bir yatak seviyesinde uyumak daha serin olabilir. Eğer çok katlı bir evde yaşıyorsanız, en alt katta veya bodrumda uyumak tercih edilen bir seçenek olabilir. Yerde uyumak size serinlemenin avantajını sağlayabilir.

Buz Banyosundan Kaçının: Sıcak gecelerde serinlemek için birçok kişi buz gibi suyla duş almaktan hoşlanır. Ancak bu aslında etkili bir yöntem değil. Çok soğuk su, elleriniz ve ayaklarınızın kan damarlarını daraltmasına neden olarak vücudunuzun ısısını korumasına yardımcı olur. Bunun yerine ılık suyla duş alarak vücudunuzu serinletin.

Şiltenizi Değerlendirin: Kalın şilteler vücut ısısını korur ve sıcak gecelerde rahatsızlık verebilir. İnce bir yastık veya şilte tercih etmek, vücudunuzun daha rahat bir şekilde serinlemesine yardımcı olabilir.

Erken Egzersiz Yapın: Egzersiz yapmak uyku kalitesini artırır ancak sıcak havalarda egzersiz yaparken dikkatli olmak gerekir. Vücut ısısınızı artırabileceğinden, egzersiz seansınızı günün daha serin saatlerine veya akşam saatlerine almak daha iyidir. Bu şekilde vücudunuz uyumaya hazır hale gelir.