Haber Başlığı

Her evlilikte zaman zaman sorunlar yaşanır. Çözümlere ulaşabilmek için önce sorunun ne olduğunu bulmanız gereklidir. Eğer çocuklu bir ailesiyseniz ve evinizde kavgalı gürültülü, huzursuz bir ortam varsa bu şartlarda sağlıklı çocuk yetiştirilemez. Çocuk için kötü bir evliliğe devam etmek çocuğa daha çok zarar verir. Amaç mutsuz bi evliliği sürdürmek değil, mutsuz evliliği mutlu hale getirmek olmadır. 

1. İletişimin bitmesi

Bir evlilikte iletişimin bittiğini nasıl anlarız? 

Bu çiftler birbirleriyle konuşmayı çok istemezler. Onları görseniz sanki aynı evin içinde iki yabancı yaşıyor dersiniz. Çözülemeyen sorunları vardır, kırıcı tartışmalar yaşarlar. Uzunca süre küs kalırlar. Söylenen sözleri yanlış anlarlar ve tahammülleri yoktur.

Bir evlilikte iletişim bittiyse veya bitme noktasına geldiyse o evlilikte sorun var demektir.

2. Fiziksel şiddet

Bir evlilikte fiziksel şiddet varsa o evlilik bitmeli veya şiddet son bulmalıdır. Bazı evliliklerde şiddete uğrayan taraf ”Beni çok seviyor, ben üzerine çok fazla gitmesem bana böyle davranmazdı.” veya ”Sinirlendiğinde kendini kontrol edemiyor ama normalde çok iyi biri ve bana zarar vermek istemez.”  şeklinde düşüncelerle şiddeti normalleştirebilir. 

Şiddetin bahanesi yoktur. Psikolojik veya fiziksel şiddete maruz kalan kişi bir süre sonra özgüvenini yitirir ve depresyona girebilir. Mutsuz evliliklerin sonucunda depresyona girme olasılığı çok yüksektir.

3. Cinsel hayatın bitmesi

Bir evlilikten cinselliği çıkarın geriye iki arkadaş kalır. Evlilikte cinsellik bittiyse veya çok nadiren birliktelik yaşanıyorsa, çiftler birbirleriyle yakınlaşmak istemiyorsa o evlilik bitme sürecine girmiş olabilir. 

Eşlerden birinin isteksiz olması da probleme yol açar. Arzulanmadığını düşünen eş kendisini yetersiz hissedebilir. Bu da evliliklerde bir çok probleme yol açabilir. Cinsel problemlerin çözüme ulaştırılması evliliğin devamı için büyük önem taşır.

4. Aldatma

Çiftlerden biri diğerini aldattıysa ve aldatmaya devam ediyorsa bu evlilik temelinden yıkılmıştır. Sadakatsizlik evliliğin ruhuna aykırıdır.  Aldatmanın devam ettiği evlilikler genellikle boşanma ile sonuçlanır. 

5. Aşağılama ve yıkıcı eleştiriler

Bir evlilikte aşağılamalar, yıkıcı eleştiriler varsa o evlilikte psikolojik şiddet var demektir. Eleştirilerde bulunan, eşini aşağılayan kişi yaptığı psikolojik şiddetin farkında olmayabilir. Çünkü artık normalleşmiştir bu durum.

Sürekli aşağılanan, eleştirilen kişi ise bir süre sonra kendisini değersiz hisseder ve özgüven problemi yaşar. Yaşadığı değersizlik hissi psikolojik problemlere yol açabilir. Saygının olmadığı bir evlilik mutlu bir evlilik olamaz. 

Psikolog Burcu Teker