Haber Başlığı
Ümit Aktan – Futbol fenomeni 71 yaşında

Galatasaray Futbol Kulübü’nün Avrupa Şampiyonlar Ligi ve UEFA’da yarı final ve çeyrek finale kaldığı 80’lerin sonu 90’ların başında hepimiz tek yürek olur, nefesimizi tutar ve dönemin popüler spor spikeri Ümit Aktan’ın coşkumuza hayat verdiği anlatımıyla maçları izlerdik. Alışılmışın dışında yorumlarıyla UEFA’nın “Unutulmaz spiker yorumları” listesine giren Ümit Aktan’ın Galatasaray’ın 1997-1998 UEFA Şampiyonlar Ligi ön eleme turunda Sion’u 4-1 mağlup ettiği karşılaşmayla ilgili yaptığı yorumda “Sion takımının adı, bu akşamdan sonra “depreSION” olmalı” diyerek tarihe geçmiştir. Genç yaşta futbol başlayan ve Galatasaray altyapısına giren Ümit Aktan talihsiz bir sakatlanma yüzünden spikerliğe geçiş yapmış. 1949 Aydın doğumlu fenomen spiker spor yorumculuğu ve yazarlığı yapmaya devam ediyor.

Osman Cavcı – Zampara Seyfettin 57 yaşında

1962 İstanbul doğumlu Osman Cavcı hak ettiği değer verilmeyen müthiş bir yetenek. Babası İsmail Cavcı gibi tiyatro sanatçısı olan Osman Cavcı sinemaya “Hababam Sınıfı Güle Güle” filmiyle geçiş yaptı. Hem tiyatro sahnelerinde hem de sinemada hayat verdiği karakterler unutulmazdır. “Zampara Seyfettin”i bilmiyorsanız, hemen öğrenin deriz. Aynı zamanda güçlü bir mizah kalemine de sahip Osman Cavcı birçok senaryo kaleme aldığı gibi, bugünlerde de “Son Yeşilçamlı” adında kendi yazdığı tek kişilik oyunla sahne alıyor. Daha önce televizyon dizilerinde de oynayan, yeteneği ve sempatikliğiyle herkesin gönlünü kazanan Osman Cavcı’yı hak ettiği rollerde görmeyi umuyor ve hiç yaşlanmayan bu mütevazi sanatçıya “Biz seni unutmadık” diyoruz.

Kayhan Yıldızoğlu – Yaşayan Efsane 83 yaşında

1936 doğumlu Kayhan Yıldızoğlu’nun filmografisinin en başına gitmek için ekranı uzun süre aşağı kaydırmanız gerekecek. O kadar çok filmde oynamış ki, acaba hepsinin adını hatırlıyor mu diye düşünmemek elde değil. Yeşilçam filmlerinde çoğunlukla yabancı düşmanları, kralları, piskoposları, rahipleri ve doktorları canlandıran usta oyuncunun hayranları üzerinde en çok etki bıraktığı rolüyse, Eşkıya filminde canlandırdığı karakterdir. Özel hayatına gelince, iki kez evlenip boşanan oyuncunun ilk evliliğinden bir kızı var. İkinci evliliğini ise 1976 yılında İngiliz asıllı Suna Yıldızoğlu’yla yaptı. İki yıl sonra boşanmalarına rağmen dostlukları devam eden iki oyuncu görüşmeye devam ediyor. Kayhan Yıldızoğlu halen aktif bir şekilde dizi ve filmlerde rol almaya devam ediyor.

Kenan Kalav – 58 demeye yürek ister

ŞO delip geçen bakışları görüp de etkilenmediyseniz biz de bir şey demiyoruz. Annesi Alman babası Türk olan Kenan Kalav 1961 yılında Almanya’da dünyaya geldi. Alman Lisesi, Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu derken Münih’te de turizm otelcilik eğitim aldı ancak yakışıklılığı kaderiydi. Kariyerine fotoromanla başladı. Aydan Şener’le oynadığı Çalıkuşu dizisiyle genç kızların sevgilisi haline geldi. Birçok dizi ve filmde rol aldıktan sonra 1990 yılında Barsenola havaalanında bavulunda eroin bulundu. Yıllarca İspanya’da hapiste yattıktan sonra oralarda birkaç restoran ve bir pansiyon açtı. 2000’lerde Türkiye’ye ve oyunculuğa geri döndü. Ancak 2006’dan beri herhangi bir yapımda yer almadı. Artık bembeyaz saçları olan karizmatik bir aktör ve evet, bakışları hala delip geçiyor.

Tarık Tarcan – 62 yaşında karizmatik delikanlı

1958 Bursa doğumlu olan Tarık Tarcan’ın aile soy ağacının Osmanlı Kayı Boyu’na dayandığını biliyor muydunuz? Spora olan tutkusuyla İstanbul’a spor akademisine başlamak için gelen Tarık Tarcan’ın hayatı Vakko’nun mankeni olduğunda tamamen değişti. 1984’de Fahriye Abla filmiyle ilk kez kamera karşısına geçen 80’lerin jönü, birçok film, dizi ve TV programında yer aldı. Dönemin mega starlarıyla aynı projelerde yer alan oyuncu şöhretin zirvesindeyken her şeyi bırakıp güneye yerleşti. Sporcu geçmişi ve sakin hayatı sayesinde hala kaya gibi ve karizmatik. Kendi dönemindeki zorlu şartların oyuncuları çok iyi olmaya zorladığını ve saygının çok büyük bir yeri olduğunu söyleyen oyuncu o günleri özlemle anıyor.

Yasemin Yalçın – 61 yaşında sahnelere devam

90’larda çocuk olanların çok sevdiği Sürahi Nine, Alican ve Kakılmış karakterlerine hayat veren Yasemin Yalçın 1959 Malatya doğumlu. Konservatuar mezunu olan Yasemin Yalçın tiyatroyla başladığı oyunculuk kariyerinin zirvesine Yasemince adlı TV programıyla ulaştı. Neredeyse tüm ülke çapında üne kavuşan tiyatrocudan uzun yıllardır ses soluk çıkmıyordu. Bunun arkasında da yıllardır mücadele ettiği sağlık sorunları vardı. Hayranlarının merakla ve özlemle takip ettiği Yasemin Yalçın yine tiyatro oyuncusu olan eşi İlyas İlbey’le birlikte Vee Perde isimli tiyatro oyunuyla 2019’da sahnelere geri döndü. Yasemin Yalçın sahnesinde gösterimde olan oyun zaman zaman turneye de çıkıyor. Yılların yeteneğinden hiçbir şey eksiltmediği usta oyuncuyu tanımayan yeni nesil bu fırsatı kaçırmasın deriz.

Tolga Gariboğlu – Çocukların yaşlanmayan abisi 54 yaşında

Hugo’nun Tolga Abisiyle büyüyen nesil şimdilerde neler yaptığını merak ediyor. 1966 Ankara doğumlu olan, TED ve ODTÜ gibi okullarda eğitim gören Tolga Gariboğlu’nun yarattığı Hugo yarışması, dünyada çocukların aktif olarak bir TV programıyla etkileşime girdiği ilk program olma özelliği taşıyor. Hugo adlı kahramanın çeşitli zorlukları aşması için telefonun belirli tuşlarına basan çocukların en büyük yardımcısı ise programın sunuculuğunu yapan sempatik Tolga Abi’ydi. Çocuklara olan sevgisi hala devam eden Tolga Gariboğlu’nun, Tolga Abi adıyla açtığı bir anaokulu ve çocuklara yönelik dergi yayınları ve TV yapımları var. Kibarlığı, cana yakınlığı ve genç görünümünden hiçbir şey kaybetmeyen Tolga Gariboğlu duyduğumuza göre artık New York’ta yaşıyor, evli ve bir oğlu var.

Oya Başar – 64’ünde hala güzel ve enerjik

Olacak O Kadar ve Levent Kırca denince akla gelen ilk şey, o dönem Levent Kırca’nın eşi olan ve usta oyunculuğuyla herkesi kendine hayran bırakan Oya Başar’dan başkası değil tabii ki. 1956 İstanbul doğumlu olan tiyatro oyuncusunun kariyerinde Devekuşu Kabare ve Lüküs Hayat gibi dönemin dev yapımları bulunuyor. Şehir tiyatroları, özel tiyatrolar, filmler, diziler derken hayatımızın büyük bir parçası olan Oya Başar son zamanlarda ekranlarda görünmüyor. Bunun nedeni de ilk aşkı olan tiyatro oyunlarına ağırlık vermesi. Son oyunu Plastik Aşklar turne boyunca gittiği her yerde kapalı gişe oynadı. Televizyonda olmaması unutulduğu anlamına gelmediği gibi, yıllar usta oyuncunun güzelliğinden hiçbir şey götüremedi.

Sadettin Teksoy – Usta gazeteci 68 yaşında

1952 İstanbul doğumlu olan Sadettin Teksoy denince akla ilk gelen sapsarı montu ve ekrana salladığı parmağıdır. Usta gazetecinin zamanın Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’le dünyada ilk görüşen gazeteci olduğunun da altını çizelim. Magazin muhabiri olarak başladığı kariyerine savaş muhabirliğini ekleyen Sadettin Teksoy özel haber muhabiri olarak Uğur Dündar’ın Hodri Meydan programında da görev aldı. Ama yine de onu en çok sarı montuyla ve kendine has üslubuyla “Ben Sadettin Teksoy” dediği “Teksoy Görevde” TV programından hatırlıyoruz. Yıllarca TV ekranlarından yayınlanan programı izlemeyen yoktu. Renkli kişiliğinin cazibesine kapılmamak imkansızdı. Uzun süre ortalıkta görünmeyen Sadettin Teksoy’un kendine ait yapım şirketiyle programcılığa devam ettiğini ve eski enerjisinden hiçbir şey kaybetmediğini belirtelim.

Erkan Yolaç – 85 nedir ki?

Şeker fabrikasında doğan şeker gibi bir adama Evet veya Hayır dememek mümkün mü? İşte yıllar boyunca  yüzlerce insan bunu başarmak için Erkan Yolaç’ın hayatımıza soktuğu Evet Hayır Yarışması’na katıldı. Kafanızı emme basma tulumba gibi sallamanız yasaktı. Sahneye Mehter Marşıyla gelir, İzmir Marşıyla giderdi yarışmacılar. Usta sunucunun kıvrak zekasıyla yaptığı kelime oyunları kendinden en emin yarışmacının bile en nihayetinde yasak kelimelerden olan Evet veya Hayır demesine neden olurdu. 1935 Kırklareli doğumlu şovmenin radyoculuk ve oyunculuk geçmişi de var. Cazibesiyle dönemin Türkiye güzeli Asuman Tuğberk’in kalbini kazanan ve hayatını birleştiren Erkan Yolaç 85 yaşında bile karizmasıyla etkilemeye devam ediyor. Artık sadece özel programlarda rastladığımız sunucuyu tekrar ekranlarda görebilsek keşke.

Nurhan Damcıoğlu – Kantocu artık 78 yaşında

Kulakları çınlatan kahkahasıyla hatırladığımız Nurhan Damcıoğlu 1941 Adana doğumlu. Daha sadece 4 yaşındayken bale eğitimi almaya başladı ve 9 yaşında Devlet Tiyatroları çocuk bölümüyle sahne hayatına atıldı. Tiyatro sahnelerinin tozunu yıllarca yuttuktan sonra 1969’da kanto şarkılar söylemeye başladı. Sesindeki neşeyle mutlu olmamak mümkün değildi. Danslarını daha da baş döndürücü hale getiren püsküllü puantiye kıyafetleri, minyon yapısı ve fit görünümüyle yılların eskitemediği bir ikon oldu. En çok bilinen “Yangın Var” şarkısı nesilden nesile aktarılan bir şehir efsanesi gibi. Onu hala tanımıyorsanız üzülmeyin, geçtiğimiz yıl yaptığı bir söyleşide yeni bir müzikale hazırlık yaptığını duyurdu. En az 17 kanto şarkının olduğu projeyle bu yıl turneye çıkacak olan canımız Nurhan Damcıoğlu’nu enerjisi için ayakta alkışlıyoruz.

Atilla Atasoy – 66 yaşında müziğe devam

Atilla Atasoy’un hayatına sığdırdığı başarılarını, yurtiçi ve yurtdışındaki ödüllerini, bestelerini, çaldığı enstrümanları anlatmaya kalksak belgesel olur. 1953 Muğla doğumlu sanatçı çok küçük yaşta yeteneğiyle kendini fark ettirenlerden. 2011’e kadar aktif olarak asıl mesleği eczacılığı icra ettiğini biliyor muydunuz? Peki müziğin zengin yelpazesinde gezinerek Halk Müziğine modern ezgiler kattığını ya da Türk Sanat Müziğini orkestrasyonla harmanlığını biliyor muydunuz? Bunları bilmiyorsanız o zaman Modern Dans, Bale ve Halk Dansları eğitimi alan usta bir dansçı olduğu hiç bilmiyorsunuzdur. Üzülmeyin hala onu tanımak için bir şansınız var. Bu yıl sevgililer gününde “Bir Gün Beni Ararsan” şarkısı için yeni bir klip yayınladı ve Mart ayında yeni bir projeyle sahnelerde olacak.

Suzan Avcı – Yaşı 82 lakabı Vamp Kadın

Bursa’da 1937’de doğan Suzan Avcı 13 yaşında kazandığı bir yarışmayla bir filmde oynamaya hak kazanmış ama annesi izin vermemiş. 15 yaşında yaşını büyütüp evlenmiş. 1956 yılında Yeşilçam’da filmlerde oynamaya başlamış. Çok çekici olduğu için hep vamp kadın rollerinde oynamış. Hani esas ve iyi kızın karşısına çıkan düşman kadın vardır ya, işte o rol hep Suzan Avcı’nın olmuş. O dönem moda olan albüm çıkarma kervanına o da katılmış ve 1964’de “Bana Derler Çapkın Suzan” adında bir albüm çıkarmış. Binnaz Avcı’nın annesi ve Aydan Şener’in teyzesi olan ve 82 yaşına rağmen bakışları ve duruşuyla bizi hala titreten bu efsane oyuncuya Türk filmlerine kattıkları için teşekkürü bir borç biliriz.

İsmet Özhan – 62 yaşında bambaşka biri

1958 İstanbul doğumlu İsmet Özhan bir zamanların en ünlü ve en yakışıklı modellerindendi. 80’li yıllardan 2000’li yıllara kadar pek çok film ve dizide rol alan oyuncu modelin sansasyonel hayatında Sayısal Loto’yu tutturmak, Muazzez Ersoy’la 4 aylığına evlenmek, lotodan kazandığı paranın yarısını bir gecede borsada kaybetmek, eski eşine tazminat ödeyecek parası olmadığı için yıllarca Londra’da yaşamak, orada geçinmek ve para kazanmak için cenaze defin işlemleri yapmak gibi akla hayale sığmayan haberler var. Neyse ki artık daha durgun bir hayatı olan İsmet Özhan bugünlerde yılın yarısını Londra’da yarısını da Datça’da yaptırdığı evinde 16 köpeğiyle geçiriyor. Ancak o dönemlerin kara kaşlı yağız delikanlısını uzun beyaz saçlarıyla tanımakta biraz güçlük çekebilirsiniz.