Haber Başlığı

Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Emsal Tuncer, semt fotoğrafları çekerek İstanbul’un gizemini keşfetmeye çalışıyor.

Tuncer, fotoğraflarını, Instagramda paylaştıkça İstanbul’u tekrar keşfetmeye başladığını söylüyor.

“İstanbul’da halen sohbet edilebilen sokaklar var”

Tuncer, fotoğraf çekimlerinde yaşadıklarını şöyle özetliyor:

“Instagramda paylaştıkça İstanbul’u tekrar keşfetmeye ve maalesef yok oluşunu yakından gözlemlemeye başladım. Bu büyük acı bir kenarda dursun, İstanbul’da halen sohbet edilebilen, merhabalaşılan sokaklar gördükçe de anlık mutluluklara mutluluk kattım.”

Emsal Tuncer, çekim yaptığı bir gün karşılaştığı duvar resimlerinin sahibi ile nasıl tanıştığını anlatarak, o günden kalan kareleri bizimle paylaştı.

“Önce çizimlerini sonra kendisini kareledim”

Tuncer, Fatih ilçesinde yer alan Kadırga semtinde yaptığı çekimlerde grafik sanatçısı ile tanışmasını ise şu sözlerle anlatıyor:

Bu arada bazen bir kare çekersiniz ama orada eksik bir şeyler vardır. İşte Kadırga’da dolaşırken duvar resimlerine hayran kaldığım sokaklar keşfettim. Çay içerken bunları kim yaptı, diye sorduğumda ‘Özbek biri’ dediler, o kadar. Sonra kareleri paylaştım ve altına hemen bir yorum düştü; ‘Bu resimler benim.’ Hemen geri dönüp, kişiyi etiketledim. Mahsuma Taşova. Özbek bir anaokulu öğretmeni. Uzun yıllardır İstanbul’da, Kadırga’da.. Duvarları güzelleştiriyor, ekmek parasını çıkarıyor. Sonra tekrar gittim Kadırga’ya … Mahsuma ile uzun uzun sohbet ettik, bu kez kendisini duvarları boyarken kareledim.

“Fotoğraf çekimi için sokak kapatıldı”

Hatta, atlar ile olan fotoğrafı çekebilmek için tüm sokağı ayağa kaldırdık. Daha doğrusu, önünde iki araba vardı ve sağolsunlar orada Mahsuma’yı tanıyan otel işletmecileri bize çay ikram ederken, arabaları da duvarın önünden kaldırdılar. Sokağı trafiğe dahi (bir 10-15 dakika da olsa) kapattılar.”

Bir kadın fotoğraf sanatçısının, önce çizgilerini beğenerek fotoğrafladığı ressamın sonra da kendisi ile tanıştığı günlerin hikayesi böyle…

Sizler de Kadırga’ya giderseniz ara sokaklarda Mahsuma’nın güzelleştirdiği evleri, duvarları göreceksiniz.

(Emsal Tuncer)