Haber Başlığı

Biz kadınlar neden ve nasıl oluyor da hayatımızı erkeklere endeksli yaşıyoruz bilemedim.

Bilemedik…

Neler söyleriz arkalarından, neler konuşulur kız sohbetlerinde… Mangalda kül bırakılmaz… Oysaki o küller savrulur da yine bizim gözlerimize değer, yaşlar süzülüp gider. Közleri de nasıl eze eze yakar geçer yüreklerimizi.

Rapunzel’in avuç içleri

Yüreğimizin avcumuza düştüğünü hissederiz neredeyse gözlerimizle şahit olarak. Rapunzel saçlarımızı şöyle bir savurup aynanın karşısına geçtiğimizde fark ederiz suretimizin bize artık yabancı olmaya başladığını.

Yanan yüreğimiz ellerimizde, kan ter içinde gözleri yaşlı otururuz kuaför koltuğuna. Kazı deriz! Kazı, bitsin her şey. Saç kökleriyle birlikte sökülüp atılsın bütün düşünceler. Ne kadar elem keder birikmişse ruhumuzda, saçlarımızla birlikte karışıp gitsin başka hikayelere.

Makasın modern dokunuşları

Bizim kafamızda bu düşünceler diğerlerine eklenerek dolanadursun, önce bir inanmaz adam. Elinde makas, bıyık altından bir sırıtır. Adeta bakışlarında erkek olmanın ve birazdan bu hüzünden kazanacağı paranın gururu vardır. Kadın saçlarıyla birlikte yok olup gidecek, içini köz etmiş gözyaşlarının peşindedir. Bunun dışında dünyada yanıp kül olacak başka hiçbir derdin ehemmiyeti yoktur.

Bir yanı da kıyamaz kadına. Modern dokunuşlarla kadının güzelliğini ön plana çıkarır, becerikli elleriyle.

Ama yine de kesilir işte o güzelim Rapunzel saçları, olan olur nihayetinde. Kadın kısacık saçları ensesinde, gözyaşlarını kanlı yüreğiyle biraz önceki o kuaför koltuğunda bırakıp kaçarak uzaklaşır olay mahallinden.

Tüm sıkıntılarını, aşkını, eskilerini orada bıraktığını düşünerek…

Bir nebze daha mutlu, ama pişmanlığa beş kala, yine hayatın içinde…