Haber Başlığı

Bir diğer adıyla manik-depresif bozukluk olarak tanımlanan durum, kişinin ruh hali, enerjisi ve konsantrasyonunu, günlük aktivitelerini yerine getirmesini engelleyen bir psikolojik rahatsızlıktır.

Kişinin kendini bir anda çok iyi hissederken, bir sonra sonra tam tersi hissetmesi durumuna bipolar bozukluk adı verilmekte.

Bipolar bozukluğun en belirgin özelliklerinden biri ise kişinin ruh halinin uçlarda olmasıdır. Durum en yüksek seviyedeyken iki hiperaktif bir hale bürünür ve kendini fazla derecede mutlu hisseder. Ancak durum depresyon haline geldiğinde ise kişi dış dünyaya kendisini kapatır. Bu durumun intihara kadar gittiği de bilinmekte.

Bipolar bozukluk, genetik aktarımla geçebileceği gibi, kişinin yaşamının devamında yaşadığı travmalara bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Bipolar bozukluğa sahip olan kişiler, bu durumu mani ve depresif dönem olmak üzere 2 evrede yaşar.

Mani dönemde kişi, bu rahatsızlığı fark etmeyebilir. Mani dönem geçtikten sonra davranışların sorgulanma aşaması ortaya çıkar. Hastalar çoğunlukla çevrelerindeki kişilerin uyarıları ile hastalıklarını fark eder.

Bu kişiler mani ve depresyon dönemlerinde orada olmayan şeyleri görme, duyma veya koklama gibi ilginç duygulara sahip olabilir.

Belirtileri nelerdir

Mani dönem belirtileri

-Aşırı neşe

-Hiperaktiflik

-Alkol kullanımı

-Az uyku

-Odaklanmakta güçlük

-Halisünasyon görme

-Sabırsızlık

-Cinsel dürtülerde artış

-Huzursuzluk

Depresif dönemde

-Uzun süre uyuma isteği

-Yorgunluk

-Konsantrasyon güçlüğü

-Suçlu hissetme

-Umutsuzluk hali

-Kuşku duyma

-Sanrılar görme

-İntihar düşünceleri