Haber Başlığı

Çocuklarımızın beslenme çantasında neler olmalı? Beslenme çantasına konulacak sağlıklı alternatifler ya da örnek beslenme çantası menüsü önerileri nelerdir? Bu yazımızda annelerin imdadına koşuyoruz ve çocuğun beslenme çantası menüleri hakkında bilmeniz gerekenler ve beslenme çantası hazırlama sırasında dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalarını gözden geçiriyoruz.

Beslenme Çantası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları

Okul çağındaki çocukların beslenme şekli çocuğun okul başarısı, fiziksel ya da psikolojik gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Peki gününün çoğunu okulda geçiren çocuklarımızın evdeki beslenmesine gereken önemi vermek yeterli mi? Elbette hayır. Sağlıklı ve dengeli beslenme evde olduğu kadar, okulda da devam etmeli. İşte bu konuda doğru adımlar atmanıza yardımcı olacak önemli püf noktaları.

     

Hijyen Önemli!

Öncelikle beslenme çantasına peçete ve ıslak mendil bulunduğundan emin olun. Beslenme çantasının ve içinde kullandığınız kapların malzemelerinin sağlık ve hijyen yönünden güvenilir olduğundan emin olun. İçlerinde bakteri oluşumuna izin vermemek için her okul dönüşü bekletmeden temizleyin.

Suyu Unutmayın!

Su tüketimi yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kesinlikle ihmal edilmemeli ve çocuğun beslenme çantasında, mümkünse cam şişe içinde, yerini almalı.

Sağlıklı Tatlı ve Atıştırmalıklar

Kuru kayısı, kuru incir gibi besin değeri yüksek gıdaları ya da ev yapımı hoşafları, besin değeri düşük ama kalorisi, şeker oranı yüksek tatlı ve atıştırmalıklar yerine tercih edin.

Kuruyemişler Unutulmamalıdır

Ceviz, fındık ve badem tüketimi önemlidir. Çocuklara günde 3 – 4 adet ceviz, 50 gram fındık veya 10 adet badem verebilirsiniz.

Lifli Meyve ve Sebzeler

Beslenme çantasında lifli meyve ve sebzeler mutlaka yer almalı. Sebze sevmeyen çocuğa bir anda sebzeyi sevdirmek mümkün olmayabilir. O nedenle beslenme çantası menüsüne az miktarda sebze eklemekle başlayıp, miktarı yavaş yavaş arttırabilirsiniz.

Kolay Tüketilen Besinler

Muz, elma, cherry domates, salatalık veya marul gibi kolay tüketilebilecek meyve ve sebzeleri beslenme çantasında bulundurun.

Meyveler

Meyveler mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar arasında bulunsa da belli bir limitte tüketilmelidir. Beslenme çantasına girecek meyveler şu miktarlarda olabilir: 1 küçük boy elma, 1 orta boy portakal, 1 büyük boy mandalina, 1 salkım üzüm veya 5 erik

Sebzeler

Aynı şekilde çiğ sebze miktarı da doğru şekilde belirlenmelidir. Örneğin beslenme çantasına 1 küçük boy domates, 4 – 5 orta boy yeşil biber, 1 orta boy havuç veya 5 – 6 yaprak marul girebilir.

Omega 3 ve 6

Özellikle balıktan alınan yağ asitleri çocukların zihin gelişimini önemli şekilde etkilediği ve dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıklara engel olur. Bu nedenle haftada bir iki kez Omega 3 ve 6 yönünden zengin gıdaları beslenme çantasına eklemeye dikkat edin.

Yiyeceklerin İçeriği Kadar Görüntüsü de Önemlidir

Çocuklar için beslenme çantasına konulacak yiyecek ve içeceklerin besin değeri kadar görüntüsü ve albenisi de önemlidir. Çocukların hoşuna gidecek eğlenceli sunumlar oluşturmak için yaratıcı olmanızda fayda var.

Beslenme Çantasına Girmemesi Gereken Yiyecekler

Beyaz Ekmek

Çocuğunuz beyaz ekmek seviyor ise bu alışkanlığından vazgeçmesi için tam tahıllı ekmeğe yönlendirin. Beyaz ekmeği beslenme çantasına sokmamaya özen gösterin. Böylece tam tahıllı ekmeklerin faydalarından da çocuğunuz faydalanmış olur. B grubu vitaminleri bakımından zengin olan tam tahıllı ekmekler, bağırsakların çalışmasına da yardımcı olur.

Hazır Soslar

Ketçap, mayonez veya benzeri sosları beslenme çantalarından uzak tutun.

Meşrubatlar

Beslenme çantasına kutuda, hazır satılan meyve suları veya meşrubatlar koymayın. Bunlar yerine süt, ayran ya da katkısız meyve suyu tercih edilebilir.

Kızartma ve Yüksek Karbonhidrat

Şarküteri ürünleri, ağır kokulu, akışkan yiyecekler, kızartma veya yüksek karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durun.

Çikolatada Limite Dikkat

Her ne kadar çocuklar için çikolata vazgeçilmez olsa da, çocuğunuzun beslenmesinde çikolatayı sınırlandırın. Çocuğunuzun çikolata tüketimini kontrol edebilmek için, zaman zaman menüye az miktarda, örneğin az çikolatalı krepler hazırlayarak ekleyebilirsiniz.

Hazır Gıdalar

Çocuğun beslenme çantası menülerini hazırlarken sandviç, kek veya kurabiye gibi yiyecekleri hazır şekilde satın almak yerine evde kendiniz hazırlamayı tercih edin.