Haber Başlığı

“Sütü olmayan anne yoktur” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Korkmaz, neredeyse tüm doğumların sezaryenle yapılır hale geldiğini ve sezeryanla doğum yapan annelerin süt üretiminin bir kaç gün gecikmeyle olabildiğini ifade etti. İlk 2 saatlik süre içinde bebeğin sağlıklı olması ve beslenmesi açısından memede süt olsun olmasın bebeğin meme temasının mutlaka doğumdan hemen sonra yapması gerektiğini belirten Dr. Korkmaz, “Annenin memesinde hiç süt yoksa kaşık veya enjektör yardımıyla mama desteği yapılabilir” dedi..

Bebeklerin doyduğu nasıl anlaşılır

Emziren annelerin bebeğin yeterli beslenip, beslenmediği konusunda tereddüt yaşayabildiğini ifade eden Dr. Korkmaz, bebek beslenmesinde en önemli kriterin idrar takibi olduğunu söyledi.

Bebeğin 3-4 saatte bir açık renkli idrar yaptığı durumlarda besin takviyesine gerek olmadığını belirten Dr. Kormaz, “Anneler doğumdan sonra eve gittiklerinde bebeğin idrar sayısına sıklığına miktarına ve rengine dikkat etmelidirler. Günde 6-8 kere idrar yeterli bir miktardır yani; bezi elinize aldığınızda biraz ağırlığının olması gerekir. Kırmızı, yavruağzı renkli idrar veya çok az idrar bebeğin yeterli beslenmediğini gösterir. İlk birkaç günden sonra artık sadece anne sütüne geçilmesi gerekiyor, bebeği 2-3 saatte bir beslemek uygundur, bebekler uyuyorsa da uyandırılmalıdır. Bebek çok güzel kilo alıyor ve besleniyorsa 3 saate kadar uyumasında sorun yoktur. Bazı bebekler 10'uncu aydan sonra gece 5 saat kadar uyanmıyorsa kilo alımı ve beslenmesi de yerindeyse ona da çok müdahale etmemek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Dr. Korkmaz, inek sütünün yıllar içerisinde reddedilmeye başlanmasını doğru bulmadığını ifade ederek “Ancak olmaması gereken bebeğin gece boyunca kalkıp lıkır lıkır süt tüketmesidir. İnek sütü çok kıymetli bir şeydir, mutlaka faydalanılmalıdır, 8-9'uncu aydan sonra çocuklara kahvaltıyla beraber yarım çay bardağı kadar verilmesinde hiçbir sakınca yoktur, mamaların içinde de inek sütünün farklı formları vardır. 1 yaşından sonra da çocuklar günde bir bardak süt içebilir” ifadelerini kullandı.