Haber Başlığı

Bebeklerin diş çıkarmaya başladığı zaman her bebekte aynı değildir. Genellikle diş çıkarma ayı 5. ve 10. aylar arasındadır. Diş çıkarma süreci uzun süren bir süreçtir ve bebeğin alt çenede 10, üst çenede 10 toplam 20 dişi 2 yaşına kadar tamamlanır. Bebeklerin diş çıkarma sürecinde ateşin yükselmesini dişe bağlasakta aslında bu dönemde diş etlerini kaşımak için ağzına aldığı her cisimin mikrop taşıma ihtimali yüksek olduğundan burdan kaptığı enfeksiyonlar ateşe sebebiyet olmaktadır. Bu nedenle diş çıkarma döneminde ağzına alabilecek cisimlerin temizliğine büyük bir özen gösterilmelidir. Diş çıkarma sırasında görülen ateş 38 °C’ye kadar yükselebiliyor.

Bebeklerin diş çıkarma belirtileri

– İştahsızlık

– İshal

– Salya akıtmları

– Ateş

– Huzursuzluk

– Ellin yada parmakların sürekli ağza alınması

– Diş eti ağrı

– Diş etlerinde kızarma ve şişme

Ateş kaç gün sürer?

Diş çıkarmaya bağlı olan bu gibi belirtiler, bebeğin diş çıkarmaya başlamadan birkaç gün öncesinde kendini gösterir ve 3-5 gün içerisinde diş etlerinde şişme, salya akışı ve huzursuzluk halleriyle kendini göstermektedir. Diş damaktan patlayıp çıkmasından dört gün önce ateş başlar. Bebek ateşlenmesi dişin patladığı gün en yüksek seviyeye çıkabilir. Yaklaşık üç gün süreyle ateş devam eder ve diğer belirtiler de kendini gösterir. Genellikle sekiz gün boyunca ateş devam eder. Bu evrede bebeklerde salya artışı ve diş gıcırdatma artışı olur.

Diş çıkaran bebek nasıl rahatlatılır?

Bebeğiniz bu evrede sürekli ağrı çekeceği için onun diş etini rahatlatacak şeyler yapmalısınız. Bebeği rahatlatmak ve diş çıkarma ağrısını hafifletmek için diş kaşıma oyuncağını soğutarak vermek, havuç, salatalık, elma, kereviz sapı gibi meyve ve sebzeleri yine soğuk bir şekilde kemirmesi için hazırlamak, temiz eller ile dairesel hareketlerle bebeğin diş etlerine bir süre masaj yapmak faydalı seçeneklerdir. Eğer bu yöntemlerde işe yaramıyor bebeğinizin rahatsızlığı çok fazla oluyorsa doktora danışarak ağrısı kesici şuruplar yada ağrıyan bölgeye sürülen jelleri kullanmanız faydalı olur.