Haber Başlığı

Bayramda gelen gidenler çoluk çocuk derken bayram öncesi yaptığımız temizlik yalan oldu diyebilir miyiz? Siz de böyle düşünüyor ama bir yandan da temizliğe başlamaya üşeniyor musunuz? O zaman gelin hem temizlik yaparken dikkat edilmesi gereken noktalara değinelim hem de temizliğe bir türlü başlayamayanlar için motivasyonu arttıracak tüyolar verelim. 

  1. Öncelikle kendinizi temizliğe şartlayın ve yataktan kalkar kalkmaz pencerelerinizi açın, güzel güneşli havaya selamınızı çakın ve etrafı toplamakla işe koyulun. 
  2. Kirli çamaşırları toparlayın ve çamaşır makinanızı en güzel kokan yumuşatıcınızı ekleyerek çalıştırın. 
  3. Etrafta varsa bardak çanakları toparlayın ve aynı şekilde bulaşık makinanızı çalıştırın. Böylece etrafa göz kalabalığına sebep olan tüm eşyalardan kurtulmuş olursunuz. 
  4. Bana soracak olursanız temizlik yaparken motive olmanın yolu arkada çalan şarkılardan geçer. Temponuza ayak uydurabilecek kendi müzik listenizi oluşturun. 
  5. Deterjanlarınızın hoş kokuları temizliğe teşvik eder ve odaklanarak temizlik yapmaya başlarsınız. Bu yüzden temizlik malzemeleri alırken beğendiğiniz ve ağır kokulu olmayan hafif ama kalıcı, temiz hissi veren kokuları tercih etmenizi öneririm.
  1. Önce elektrik süpürgeniz ile süpürün daha sonra her yerin güzelce tozunu alın. Son olarak silin. Sırayı karıştırırsanız tekrar toz almak ya da tekrar silmek zorunda kalabilirsiniz. 
  2. Kovadaki suyunuzu sık sık değiştirin ve aynı su ile farklı bir odayı silmeye kalkışmayın aman dikkat. 
  3. Eğer temizliğe cam silmeyi de dahil edeceksiniz ilk önce camları silip ardından diğer aşamalara geçebilirsiniz. 
  4. Kendinize rahat ettiğiniz belki bir ucu çamaşır suyu olmuş kıyafetlerinizden bir iki parça ayırarak temizlik kıyafeti yapabilirsiniz. 
  5. Temizliğiniz bittiğinde artık pencerelerinizi kapatabilir ya da üstten açabilirsiniz ki içeriye toz girmesin. Bu yorucu günün sonunda bir fincan kahveye bir bardak yorgunluk çayına hayır diyemezsiniz herhalde. Hele şöyle tertemiz balkonunuzda nefis havaya karşı oturmuşsanız keyfinize diyecek yok.