Haber Başlığı

Fiziksel, ruhsal ve bedensel olarak iyileşmek ve stresten korunmak amacıyla kullanılan bazı değerli taşların şifalandırma alanında etkisi kişiler tarafından her geçen gün daha çok ilgi görüyor. Bu taşlardan biri de ihtişamları ile gözümüzü kamaştıran kristaller olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda alternatif bir yöntem olan ‘Kristal Terapi’ özellikle salgın sürecinde artan stres ve kaygı durumuyla birlikte hayatımızı dengelemenin bir yolu olarak öne çıkıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz sıkıntılı süreçte ise Kristal Terapiye daha çok ihtiyacımız olduğu görünüyor.

Son dönemlerde oldukça fazla konuşulan Kristal Terapi hakkında merak edilen soruları Holistik Şifa Terapisti Banu Roze Gül cevapladı.

Kristal sadece göze değil ruha da hitap ediyor

– Kristal Terapi nedir?

Kristal terapi, bedenin enerji alanı, enerji merkezleri ve enerji yolları ile koordineli olarak taşlar (kristaller ve değerli taşlar) üzerine yerleştirme sanatıdır. Vücudun enerji alanının bu yönleri aynı zamanda aura, çakralar ve meridyenler olarak da bilinir. Kristallerin vücuda doğru yerleştirilmesi duygusal ve zihinsel uyumu teşvik edecektir. Bu durumda vücut, doğal olarak iyileşmek için mükemmel koşulları yaşar.

– Kristal Terapi nasıl gerçekleşir?

Kristal terapi uygulamasında, danışanlar giyinik bir şekilde rahat bir pozisyonda uzanırlar. Çakra dengesi tespiti yapılır ve akabinde aura temizliği işlemi yapılır. Çakra bölgeleri dediğimiz de, tepe çakra (başın üstü), üçüncü göz çakrası, boğaz, kalp, mide (solar pleksus), göbek (sakral) ve kök çakradan bahsediyoruz. Bu bölgelere örneğin, üçüncü göz için danışanın alnına, boğazına ve kalbine olacak şekilde kristal taşlar hizalanır. Bu hizalama danışanın derin meditasyona geçmesi için kolaylık sağlar. (Bir kristal terapisi seansı sırasında, neye ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak ellerinize kristaller de yerleştirebilir.) Birçok yönden kristal terapi seansı, reikiye benzer. Yattıktan sonra, derin nefes alarak rehberli bir meditasyona yönlendirilir ve ayrıca 'okumak' ve 'yeniden yönlendirmek' için ellerimizi danışanın bedeninin çeşitli noktaları üzerine veya üstüne yerleştirirken, danışandan parlak bir ışık görselleştirmesi yapmasını isteyebiliriz.

– Kristal Terapi kişilere nasıl bir fayda sağlıyor?

Kristal terapi sırasında herkes farklı bir şey yaşar. Vücutta sıcak veya soğuk hareket olabilir. Bunun nedeni, kişilerin çakranın bölgelerine kristallerin yerleştirilmesi ve çakradaki girdabın enerjisi yoluyla kendilerini yeniden hizalayan çakralardan kaynaklandığına inanılır. Bazı insanlar, kristal bir iyileşme seansı sırasında ve sonrasında artan bir sakinlik veya duygusal netlik hissi yaşadıklarını bildirirler. Diğerleri hiçbir etki hissetmez. Kristal terapi, herhangi bir ilacın veya tedavinin yerine kesinlikle tavsiye edilmese de, meditasyona benzer şekilde rahatlamaya yardımcı olabilir.

En popüler kristal taşlar

– Kaç çeşit kristal taş vardır?  Özellikleri nelerdir?

En ünlü 10 kristal taş ve özellikleri

Amestist

Uykusuzluk sorunu olanlara, kronik olarak kâbus gören kişilere yardımcı bir taştır. Bağışık sistemine dolaylı yollardan güç verir ve kanın temizlenmesini sağlar. Depresyon hastalarına ya da depresyona yatkın olan kişilerde kullanılması önerilir.

Ametist Kristali özellikle şu burçlara sahip insanlar için harika olabilir: Balık, Başak, Kova ve Oğlak.

Rose Kuvars

Rose Quartz ayrıca kalbinizi hayal kırıklığından ve acıdan iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Gül Kuvars Kristali, özellikle şu burçlara sahip kişiler için harika olabilir: Terazi ve Boğa

Demir Pirit

Karşılaşabileceğiniz herhangi bir negatif enerjiyi veya herhangi bir fiziksel tehlikeyi caydırmak için kullanılabilir. Bu aynı zamanda aklınızı ve hafızanızı daha da fazla harekete geçirmenize yardımcı olabilir. 

Demir Pirit Kristali özellikle şu burçlara sahip insanlar için harika olabilir: Aslan

Kaplan Gözü

Bu kristal zenginliği korumak ve büyütmek için kullanılabilir. Kaplan Gözünün aynı zamanda anlayış ve farkındalık yaratmaya yardımcı olduğu biliniyor, ayrıca stresli hissettiğinizde sizi sakinleştirmek için kullanmak için harika bir taş olabilir.

Kaplan Gözü Kristali, özellikle aşağıdaki burçlara sahip kişiler için harika olabilir: Oğlak

Hematit

Bu özel kristal genellikle sizi yaşamınızda topraklamak ve dengelemek için kullanılır. Stres altındaysanız ve sakin ve merkezlenmiş hissetmeniz gerekiyorsa sahip olmak için mükemmel bir taş olabilir. Bu kristal ayrıca stres veya anksiyeteden kaynaklanan olumsuz duyguları gidermeye yardımcı olabilir.

Hematit Kristali özellikle şu burçlara sahip kişiler için harika olabilir: Koç ve Kova.

Ham Zümrüt

Ham zümrüt, sevgiye yardımcı olabilecek başka bir taş. Bu kristale genellikle “başarılı aşk” için taş denir. Bu kristal odaklanmayı, açık olumsuzluğu azaltıp, sadakati ve duyarlılığı teşvik edebilir.

Ham Zümrüt Kristali, özellikle şu burçlara sahip insanlar için harika olabilir: Boğa, İkizler ve Koç

Citrine (Sitrin)

Sitrin kristali, açığa çıkardığı sıcak, iyimser enerjisinden dolayı sıklıkla kullanılır ve ayrıca temizlenmek veya şarj edilmek zorunda kalmama gibi ek bir faydaya sahiptir. Bu kristal ayrıca yolunuza çıkan negatif enerjiyi savuşturmanıza da yardımcı olur.

Sitrin Kristali özellikle şu burçlara sahip insanlar için harika olabilir: İkizler, Koç, Terazi ve Aslan.

Quarts (Kuvars)

Kuvars kristali, saf ve güçlü bir enerji kaynağına sahip bir taştır. Bu Kristal sizi daha bilinçli hissettirebilir, aynı zamanda beyninizi canlandırabilir ve kendinizi daha aktif / uyanık hissetmenizi sağlayabilir. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak yorgun hissediyorsanız, bu kristal kullanmak için harika bir taş olabilir.

Kuvars Kristali özellikle tüm burçlar için harika olabilir.

Çöl Gülü

Bu kristal, geçmiş ve gelecek yaşamlara erişim için kullanıldığı söylendiği için bazen meditasyon sırasında kullanılır. Kristalin sahibine zihinsel netlik, içgörü ve farkındalık getirebilir.

Çöl Gülü Kristali, özellikle şu burçlara sahip insanlar için harika olabilir: Boğa

Kristalleri kullanım şekli

– Kristalleri nasıl kullanırız?

Kristalleri şekillerine göre kullanabiliriz.

Kristal Küre Formu

Küresel kristallerin enerjiyi her yöne transfer ettiğine inanılıyor. Bu nedenle, enerjiyi her yöne iletmek için enerji araçları olarak kullanılırlar. Kırmızı, sarı ve turuncu renkli kristallerin enerji ürettiği söyleniyor. Küreler ayrıca masaj aracı olarak da kullanılır. Yorgun ve ağrılı kaslara etki ettikleri ve onları gevşettikleri kanıtlanmıştır. Halının üzerine bir küre koyarak bacağınıza masaj yapın ve ayaklarınızı küre üzerinde yuvarlayın. Ayaktaki baskı noktaları küre tarafından hafifçe masaj yapılır ve ağrı ve acıyı iyileştirir ve temizler.

Kristalin Döşenmesi

Kristal taş döşemesi olarak da bilinen bu kullanım, şifa için kristallerin en önemli kullanım alanlarından biridir. Bu, bir insan vücudundaki negatif enerjiyi ve engelleri temizlemek için bir kristalin kullanıldığı tarihi çok eskilere dayanan bir uygulamadır. Taş döşeme, veto etme enerjisini ortadan kaldırmak için kullanılan kişilerin üzerine veya etrafına kristal yerleştirmeyi içerir.

Kristal Izgara

Ruhsal olarak ızgara, taşların “Yaşam Çiçeği” adı verilen kutsal çiçeğe benzer bir modelde düzenlendiği bir modeldir. Daha sonra taşların çevrede bir enerji alanı yayması için beyaz ışıkla bağlanarak etkinleştirildiği söylenir. Enerji değişimine duyarlı olanlar, şebekenin kurulduğu her yerde odada bir frekans değişikliği hissedebilecekler. Kaymanın yoğunluğu kullanılan taşlara bağlıdır. Vardiya, nazik veya oldukça aşındırıcı olabilir. Kristal ızgaraları kristal terapistinin kurması ve taşları kodlaması taşların çalışması için oldukça büyük önem taşır.