Haber Başlığı

Sürekli hareket halinde olmak birçok insanı yorabiliyor. Fazla çaba harcamadan yapılan etkili egzersizler çok fayda sağlayabiliyor. Mesela, günde 20 dakika boyunca bacaklarınızı kaldırmanız yorgunluğunuzu hafifletmenize yardımcı olabilecek bir egzersiz olabilir. Bu hareketin dolaşım sistemine çok fazla faydası vardır. Düzenli olarak bu hareketi yaparsanız çok yakında hoş bir değişiklik yaşayabilirsiniz. Bu pozisyonda kalmak bir meditasyona benzeyebilir. Bir insanın küçük problemlerle dikkatini dağıtmadığı, bedeni ve zihni huzur içinde tuttuğu anlamına gelir.

Bacak kaldırma hareketi

– Duvara yakın rahat bir pozisyon seçin ve alt sırtınızın altına bir yastık veya yumuşak bir silindir koyun.

– Bacaklarınızı kaldırın ve duvar boyunca gerdirin. Elleriniz vücudunuzun yan taraflarında rahatlatılmalıdır.

– 15-20 dakika bu pozisyonda kalın.

Hareketin fayadaları

Bacaklardaki ağırlık; Bacaklarda oluşan şişlik zayıf kan dolaşımı nedeniyle olabilir. Bununla beraber, aşırı kilo, böbrek rahatsızlığından dolayı da olabilir. Ancak bu egzersiz sayesinde kan dolaşımında iyileşme görülür.

Yüksek topuklu giymek; Topuklu ayakkabıların bir kadını harika gösterebilir. Ancak bir süre sonra bacaklarınız inanılmaz yorulur ve acı hissedebilirsiniz. Yapacağınız bacak kaldırma hareketiyle bacaklarınızı iyileştirebilirsiniz.

Sindirim; Bacaklarınızın yukarı kaldırılması , midenizin işini iyileştirir . İç organlara kan akışı, kanın bacaklardan drenajı ile iyileştirilir. Bu egzersizi düzenli olarak yaptığınız zaman, kan dolaşımının hızlanmasıyla sindirimin çalışması gelişir. Tükettiğiniz çoğu besin hızlı bir şekilde sindirilir.

Sinir sistemi; Vücut dokusu daha fazla oksijen alır ve kan dolaşımını iyileştirir, tüm iç organları besinlerle besler. Bu hareket sinir sistemi için faydalıdır. Boyun ve mide çevresindeki kas gerginliğini azaltır.

Uyku; Bacaklarda oluşan şişme ve yanma uykusuzluğun sebeplerinden biri. Bu hareketle beyin daha iyi kan dolaşımı sağlayacak ve daha fazla oksijen alacaktır. Uykunuz da daha derin ve daha iyi hale gelir.

Hareketin yanlış yapılması

– Hareketin düzgün yapılmadığı taktirde kas gerginliğine yol açabilir ve omurganın düzleşmesine neden olabilir. Hareketi yaparken dikkat etmeniz gerekenler; bir duvardan çok uzakta ya da çok yakın uzanmak. Boyun altına yumuşak silindir koymak.