Haber Başlığı
  1. Yoğurt

Yoğurt her türlü enfeksiyonla savaşmada etkili besinlerden biri. Bakteri kolonileri ve probiyotikler yönünden zengin olan yoğurdu gece ayak kaşıntısı gibi problemler için kullanabilirsiniz. Yoğurdu doğrudan ayaklarınıza sürmeniz ve 10 dakika beklemeniz yeterli. Ardından ayaklarınızı soğuk suyla durulayıp iyice kurulayabilirsiniz.

2.  Aloe Vera Jel

Antibakteriyal ve antifungal özelliği olan aloe vera, E vitamini içeriği ile ciltteki kaşıntıyı gidermede etkilidir. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içerisindeki aloe vera jelini çıkarıp ayaklarınıza sürebilirsiniz. 15 dakika bekledikten sonra ayaklarınızı ılık suyla yıkayabilirsiniz.

3.  Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antiseptik ve antifungal özellikleri ile öne çıkar. 2 yemek kaşığı zeytinyağına 3-5 damla çay ağacı ilave edip bunu ayaklarınıza sürün ve 30 dakika sonra durulama yapın.

4.  Papatya

Antialerjik etkileri ile bilinen papatya ayaklardaki kaşıntıyı geçirmek için tercih edilir. Papatya histamin salınımını engelleyerek ciltteki kaşıntıyı hafifletir. Bir bardak kaynar suya 3 yemek kaşığı papatya ekleyip ılımaya bırakın. Karışımı biraz buzdolabında bekletin. Ardından çaya bir bez batırıp bezi sıkın ve ayaklarınıza koyun. Bir süre sonra kaşıntının azaldığını hissedeceksiniz.

5.  Elma Sirkesi

Elma sirkesi her türlü kaşıntıya iyi gelen ürünlerden biri. Asidik yapıya sahip elma sirkesi ciltteki mantar ve bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bunun yanında cildin doğal pH dengesini destekler. Küçük bir leğene ılık su doldurarak içine 1 su bardağı elma sirkesi koyun. Ayaklarınızı bu suda biraz bekletip ardından durulayın.