Haber Başlığı

Her anne kız, arasındaki ilişkinin bambaşka duygular içerdiği ve aralarındaki duygusal bağın çok farklı olduğunu bilir. Bu bağın sinema sanatına yansıtıldığı anlar var ki, fazlasıyla gerçekçi ve izlenmeye değer kalitede… Anne-kız temalı yapımlar uzun yıllardır sevilen klasikler arasında her zaman yerini almaktadır. Bizde bir gün değil her gün annenizle keyifli anlar geçirin diye, sizler için unutulmaz anne-kız temalı yapımları bir araya getirdik. Annenizle keyifli dakikalar geçirmek ya da duygu dolu bir gece yaşamak istiyorsanız, sizler için seçtiğimiz bu 7 filmi incelemenizi öneririz.

1) My Sister’s Keeper (2009)

Lösemi hastası kızlarının hayatta kalması için mücadele eden çift, hasta kızlarına donör olması için tekrar çocuk sahibi olur. Ablasının yaşaması için dünyaya gelen ve hayatı boyunca ablasına donör olmayı bekleyen kardeş, zamanla ailesinin üzerindeki hakları sınırlamak ister. Her şeylerini hasta kızları için bir kenara bırakan çift ise tam anlamıyla yıkılır. Annenizle izleyeceğiniz filmin duygu dolu anlarla dolup taşmasını istiyorsanız, 2009 yapımı ‘My Sister’s Keeper’ filmini seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

2) Stepmom (1998)

Üvey bir anne ve üvey annelerini babaları için kabul eden çocuklar… Üvey anne ve çocuk ilişkisinin işlendiği 1998 yapım ‘Stepmom’, romantik ve dram kategorisinde yer alan etkileyici bir film. Üvey anne ve çocuklar arasındaki ilişkiyi anlatan yapımda, sanılanın aksine bu sefer üvey anne kötü karakter değildir! İnsan olmaya ve anneliğe dair konuların işlendiği bu filmi listenize eklemeyi unutmayın.3) Panic Room (2002)

Korku ve gerilim severler buraya! Annenizle gerilim yüklü dakikalar yaşamak için 2002 yapımı ‘Panic Room’ adlı filmi seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Suç ve gerilim kategorisinde yer alan film, yüklü miktarda nafaka alan ve aldığı nafaka ile dört katlı büyük bir ev satın alan anne ve kızın yaşadığı olayları konu edinmektedir. Evin sığınak olarak yapılan bir panik odası ve o odaya eski sahipleri tarafından saklanan 22 milyon dolar ise soygunculara davetiye çıkaran olayların yaşanmasına neden olur.

4) Terms of Endearment (1983)

Aile trajedisi içeren bir film izlemek isterseniz, 1983 yapım ‘Terms of Endearment’ filmini tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Gerçek hayat ile benzerliği sizi şaşırtacak film, bir anne ve kızın hem hüzünlü hem de eğlenceli anlarını seyirci ile buluşturuyor. Samimi sahneleri ve gerçekçi hikayesi ile sizi oldukça etkileyecek bu yapımı mutlaka izlemelisiniz.

5) La Ciociara (1960)

Sizi derinden etkileyecek anne-kız temalı bir film izlemek istiyorsanız, 1960 yılında çekilen İtalyan yapımı ‘La Ciociara’yı seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Film savaş zamanı, savaşın kötülüklerinden kaçmaya çalışan anne ve kızın mücadelesini konu ediniyor. Verdikleri uğraş sonrası köylerine saldıran askerler tarafından tecavüze uğrayan anne ve kız, tüm yaşananlar sonrası hayata tutunmak için sadece birbirlerine ihtiyaç duyuyor.

6) Brave (2012)

 

Merida, Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un okçuluk konusunda oldukça yetenekli ama bir kadar da deli fişek kızlarıdır. Kaderinin kendi elinde olduğuna inan Merinda, ülkede yüzyıllardan beri gelen bir geleneğe karşı çıkar. Lord MacGuffin, Lord Macintosh ve Lord Dingwall bu yetenekli, kızıl saçlı kızdan hiç hoşlanmazlar ve Merida’nın kararları krallık içerisindeki düzeni bozar. Bilge Kadın’a başvurduğunda ise uğursuz bir dileğin onu beklediğini öğrenir. Merinda ardı sıra gelen tehlikeli güçlerin farkına varır ve daha fazla gecikmeden korkunç laneti ortadan kaldırmaya çalışırken bir yandan da gerçek cesaret ile yüzleşir… Disney’in bu animasyon filmini çocuklarınızla severek izleyeceğinizi düşünüyoruz.

The princess diaries (2001)

Alelade bir lise öğrencisi olan Mia (Anne Hathaway) bir gün aslında kendisinin bir Avrupa ülkesinin kraliyet soyundan geldiğini öğrenir. Mia’nın büyükannesi olan Kraliçe (Julie Andrews) ona prenses olmayı öğretmek ve onu ülkesinin başına geçmesi için ikna etmek üzere Amerika’ya gelmiştir. Ancak Mia’nın yaşı gereği bütün derdi okulda ilgi çekmek ve okulun en popüler erkeğini tavlamaktır. Hem hareketleri hem de fiziğiyle okulda silik bir portre çizen Mia’nin prenses olma süreci seyircilere zaman zaman eğlenceli bir dille anlatılmaktadır. Anne ve çocukları için güzel bir film tercihi olacağını düşünüyoruz, şimdiden iyi seyirler…