Haber Başlığı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son açıklamasında ebeveynlere önemli bir uyarıda bulundu. Koca, son dönemde artış gösteren kızamık vakalarının en yaygın görüldüğü 5 ili sıraladı. Bu listede ilk sırada İstanbul yer aldı.

Özellikle son zamanlarda sıkça karşılaşılan ve okulların açılmasıyla daha da önem kazanan kızamık vakalarında büyük bir artış kaydedildi.

Yüksek vücut ısısı, burun akıntısı, öksürük, gözlerde kızarıklık, ciltte döküntü ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren kızamık vakalarına dikkat çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, durumun ciddiyetine vurgu yaptı.

Fahrettin Koca, bulaşıcı ve döküntülü hastalıklar arasında bulunan ve özellikle okulların açılmasıyla daha hızlı yayılabilecek olan kızamığın yayılmasını önlemek için aşılama çabalarını sürdürdüklerini açıkladı.

Kızamığın en sık görüldüğü 5 ili açıkladı

Sağlık Bakanı, kızamıkla ilgili yaptığı açıklamada, kızamığın en yüksek oranda görüldüğü il yüzde 80 oranıyla İstanbul olduğunu. Onu sırasıyla Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Diyarbakır takip ettiğini belirtti.

Aşılama çalışmalarının yoğun bir şekilde yürütüldüğünü. Kızamık vakalarının göçle arttığının farkında olduklarını ve kızamıkla mücadelede en etkili korunma yönteminin aşı olduğunu belirten Koca:

“Aşı ile ilgili bilim kurulunun güncellediği şekilde çocuklarımıza aşıların ihmal edilmemesi önemli. Bizde kızamık vakaları 2-3 ay öncesine göre giderek azaldı. Endişe edilecek bir durum yok. Sayılar giderek azalıyor.”  ifadelerini kullandı.