Haber Başlığı

   Aloe Vera’nın neredeyse kullanılmadığı ve faydalı olmadığı bir şey yok. Cilt bakımından, saçlara, ağız ve diş sağlığından mide yanmalarına kadar bir çok faydası bulunmaktadır. Peki evde aloe vera nasıl bakabiliriz? Buyurun birlikte inceleyelim. 

1.Öncelikle toprak seçimi çok önemlidir. Humuslu ve geçirgen bir yapıya sahip bir toprakla işe başlamanız bitkiniz verimli bir şekilde büyüyebilmesi için çok önemlidir. Çiçekçilerde bu toprağı çok kolay temin edebilirsiniz.

2.Aloe Vera bitkisi çok sıcağa ya da çok soğuğa dayanıklı olmasa da -7 derece ile 10-15 derece aralığında sağlıklı bir şekilde yetiştiği gözlemlenmiştir.

3.Bu bitkiyi doğrudan gün ışığına maruz bırakmanız pek sağlıklı olmayacaktır. Gün ışığı alan bir odada yetiştirebilirsiniz. Gün içerisinde saksıyı kendi etrafında ışık alan yöne doğru çevirmeyi ihmal etmeyelim.

4.Sulama konusunda sizi hiç yormayacak hatta fazla sulandığında kökleri çürüyebilecek bir bitkidir. Aman dikkat fazla sulayıp da soldurmayalım bitkileri.

Peki faydaları nelerdir?
  • Kimyasal içerikli kremler yerine, aloe veranın bitkisinin içerisinde bulunan jeli yüzümüze uygulandığımızda yüzümüze gerekli nemi verir ve sivilcelerin geçmesinde yardımcı olur.
  • Ağız sağlığı içinde çok önemlidir, her gün içerisinde bulunan jel ile gargara yaptığımızda ağız kokusunu yok eder ve ağız içindeki plakların azalmasına yardımcı olur.
  • Sindirim için oldukça faydalıdır, içerisinde bulunan kabızlığı hafifletebilecek antrakinon olan aloin içermektedir.
  • Aynı zamanda güneş yanıklarının acısını çabucak iyileştirdiği de bilinmektedir.