Haber Başlığı

Sağlıklı kalmak ve vücudumuzun optimal düzeyde çalışmasını sağlamak söz konusu olduğunda, A vitamini oldukça önemlidir. A vitamini vizyonumuz, bağışıklık sistemimiz, üreme ve metabolizmamızın yanı sıra kalp, akciğer, böbrek ve beyin işleyişimizde bize yardımcı olur. Ancak rolü burada bitmiyor, A vitamini ayrıca hücrelerin serbest radikal hasarından korunmasına yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir.

A vitamini alabileceğiniz besinler

Somon, ıspanak ve diğer yapraklı sebzeler, süt, peynir, yumurta sarısı, sakatat, sığır karaciğeri, brokoli, kabak, havuç, kavun, mango ve kayısı gibi birçok farklı besin kaynağından A vitaminini depolayabilirsiniz. Ek olarak, bazı kahvaltılık tahıl ürünleri A vitamini ile güçlendirilmiştir.

Yetişkin kadınlar her gün yaklaşık 700 mikrogram (mcg) A vitamini tüketmeyi hedeflemeliyken, erkekler için günlük tavsiye günde 900 mikrograma (mcg) yakındır. Bir diyetisyen, yağda çözünen vitaminleri sindirme sorunları olan kişilerin A vitamini eksikliği için daha yüksek risk altında olabileceğini açıklıyor .

Normal durumda gıdalar A vitamini için yeterlidir

A vitamini takviyesi almanız gerekip gerekmediğinden emin değil misiniz? Gıda kaynaklarından yeterli miktarda A vitamini alabilirsiniz ancak aşırı dozda olabileceğinden, takviye edilmesi önerilmez. Çok fazla A vitamini zararlı olabilir, ancak bazı kişilerin A vitamini takviyesine ihtiyacı olabilir. Yetersiz beslenmeden muzdarip, pankreas bozukluğu, inflamatuar hastalık veya kızamık olan bireylerin A vitamini takviyesinden faydalanması muhtemeldir.

Takviye şeklinde çok fazla A vitamini alırsanız mide bulantısı, kusma, bulanık görme ve baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Uzun vadede, çok fazla A vitamini almak cilt tahrişi, eklem ve kemik ağrısı, doğum kusurları, kemik incelmesi, karaciğer hasarı ve daha fazlası gibi semptomlara neden olabilir.

A vitaminini yeterince almadığınızın bir işareti olabilecek birkaç semptom için okumaya devam edin.

Kuruyan gözler

Kuru gözler, A vitamini eksikliğinin ilk belirtilerinden biri olabilir. Gözlerimiz, göz yüzeyini temiz tutarken gözleri korumaya ve yağlamaya yardımcı olan gözyaşı filmi adı verilen bir sıvı tabakasıyla kaplıdır. Bir göz doktoru, görüntünün net olması için sağlıklı ve düzenli bir gözyaşı filmi gereklidir diye açıklıyor. Işık korneaya çarptığında, gözyaşı filmi düzensizse ışığı dağıtır. Gözyaşı filmi kaliteli olmadığında kuru göz belirtileri ortaya çıkabilir. A vitamini eksikliğinin ilk belirtilerinden biri, korneada beyaz köpüklü lezyonlar olan bitot lekeleri denen bir şeydir.

Gece körlüğü

Gece körlüğü, A vitamini eksikliğinin bir başka erken belirtisidir. A vitamini, retinada ışığı emen bir protein olan rodopsinin kritik bir parçasıdır. Rodopsin, çubuklar ve koniler’in ‘çubuklar’ kısmıdır ve gece görüşü için çok önemlidir.

Geç iyileşen yaralar

A vitamini uygun yara iyileşmesinin önemli bir bileşenidir. Bunun bir nedeni, A vitamininin vücudun iltihaplanma tepkisini hafifletmede rol oynaması ve aşırı iltihabı kontrol etmeye yardımcı olabilmesidir. Yeterli A vitamini olmadan vücut düzgün bir şekilde iyileşmeyecektir.

Göğüs, boğaz ve solunum yolu enfeksiyonlarında artış

A vitamini eksikliği boğaz, solunum yolu ve göğüs enfeksiyonları ile ilişkili olabilir. Ancak yalnızca bu nedenle A vitamini takviyesi almayın – bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var ve eksik değilseniz takviyenin oldukça ciddi yan etkileri olabilir. A vitamininin soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar gibi istilacı patojenlerle birlikte gelen aşırı iltihaplanmaya karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu düşünülüyor. A vitamini, inflamasyonun modülasyonu yoluyla korunmaya yardımcı olabilir.

Kuru cilt

A vitamini eksikliği kesinlikle kuru cilt, egzama ve diğer cilt sorunlarının tek nedeni değildir, ancak bir rol oynayabilir. Cilt bakım ürünlerinin içeriğine baktığınızda retinol oldukça yaygın bir terimdir. Retinolün aslında A vitamininden türetildiği ve kırışıklıkları azaltmak, cilt dokusunu yumuşatmak ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok cilt yararına sahip olduğu ortaya çıktı. Bu bağlantıyı anladıktan sonra, A vitamini eksikliğinin cilt problemlerinde rol oynayabileceği anlaşılır.

Cildin retinoid reseptörleri var ve yeterli miktarda A vitamini almak yeni cilt hücreleri oluşturmaya, iltihabı azaltmaya ve kuruluğu önlemeye yardımcı olacaktır. Yani bu vitaminden yeterince almamak kuru cilde yol açabilir.

Doğurganlık Sorunları

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, A vitamini eksikliğinin kısırlık ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. A vitamininin bir dizi üreme sürecinde rol oynadığını biliyoruz, ancak A vitamini eksikliğinin hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlık sorunlarıyla ilişkili olup olmadığını öğrenmek için bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Dipnot

A vitamini veya diğer önemli besin maddelerinde eksiklik olduğuna dair endişeleriniz varsa, kesinlikle doktorunuzla konuşmak ve bazı kan testleri yapıp yapamayacaklarını görmek isteyeceksiniz. En önemlisi, yukarıda bahsedilen belirti ve semptomların birçok farklı nedenle ortaya çıkabileceğini unutmayın. Kuru cildiniz veya kuru gözleriniz olması, mutlaka A vitamini eksikliğiniz olduğu anlamına gelmez.