Haber Başlığı

Çocuklarınızın kendilerini güvende hissetmelerine ve güvenlerini inşa etmelerine yardımcı olmak sizin elinizde. Aile yaşamınızın düzenli bir parçası haline gelen alışkanlıklar ve ritüeller çocuğunuzun benlik gelişiminde oldukça büyük etkiye sahiptir.

En yoğun günlerinizde bile, sıradan, günlük aktiviteleriniz sırasında çocuğunuza onu önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Çocuğunuza ona olan sevginizi ve onun ne kadar değerli olduğunu ona hissettirmek için düzenli rutinlerinizde yer ayırmanız gereken aşağıdaki fikirleri göz önünde bulundurun.

1. Dikkatinizi ona verin

Çocuğunuz sizinle konuşmak istediğinde aktif olarak dinleyin. Yaptığınız şeyi durdurarak ve göz teması kurarak onu dinlediğinizi gösterin. Konu böceklerle veya ikinizin de yüzlerce kez izlediğiniz bir filmle ilgili olsa bile, anlattıkları şeyle ilgili heyecanlarını, coşkularını paylaşın.Yaptığınız şeyi bırakamıyorsanız, çocuğunuza bunu açıklayın ve günün ilerleyen saatlerinde telafisini ona sunun.

2. Sevgi gösterin

Çocuğunuza düzenli olarak sarılın ve yanağına öpücükler kondurun. Fiziksel temas, çocuklarınızla bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalar daha yüksek benlik saygısı, daha iyi ebeveyn-çocuk iletişimi ve daha az psikolojik ve davranışsal problemin ebeveyn ve çocukları arasındaki sıcaklık ve şefkatle bağlantılı olduğunu gösteriyor.

3. Övgü konusunda bonkör ve gerçekçi olun

Çocuğunuzu övmek söz konusu olduğunda, nitelik nicelikten daha önemlidir. Sonuç ne olursa olsun, çaba gösterdiği için onunla gurur duyduğunuzu çocuğunuza bildirin. Mesele, çocuğunuzu yaptığı her şey için övmek değil, sıra dışı bir şey yaptığında veya bir hedefe ulaşmak için çok çalıştığında bunu fark etmek ve dile getirmektir.

4. Yardım isteyin

Çocuğunuzun ev işlerinde yardımını alın ve ona da size nasıl yapılacağını öğretmesi için bir şans verin. Yemek masasını kurması, çöpü çıkarması veya bulaşıkları yerleştirmesi gibi küçük işlerde kendini ispatlaması için ona fırsat verin. Çocuğunuza, evinizin sorunsuz yürümesinde oynadıkları rolü takdir ettiğinizi söyleyin. Bu sadece ev işleri konusunda değil popüler bir deyişi size açıkladığı veya dijital platformda kullanıyor olabilecekleri popüler uygulamaları nasıl kullanacağınızı gösterdiği için ona teşekkür edin.

5. Birlikte yola çıkın

Çocuğunuzu size katılmaya davet ederek işlerinizi daha anlamlı hale getirin. Yapılacaklar listenizi tamamlamanız biraz daha uzun sürse de, ona rol model olma fırsatı ve yol boyunca bire bir görüşme konuşma imkanı buna değer.

6. Yatmadan önce ritüeller yaratın

Uykuya hazırlanmak için harcanan zaman, gevşemek ve bağlantı kurmak için ideal bir fırsattır. Birbirinize sarılın ve en sevdiğiniz kitapları paylaşın. Gerçek yaşam deneyimlerinize dayalı hikayeler anlatın, rahatlatıcı sohbetler edin. Sırayla, o gün olan ve bunun için minnettar olduğunuz belirli bir şeyi paylaşın.

7. Aile yemeklerinin tadını çıkarın

Araştırmalar düzenli aile yemekleri yemenin fiziksel, zihinsel ve duygusal faydaları olduğunu gösteriyor . Birlikte akşam yemeği yemek, ailece kesintisiz, kaliteli zaman geçirmek için muhteşem bir fırsattır. Dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmaması için yemek zamanlarının cihazsız olmasını bir kural haline getirin . Çocuklar, ebeveynleri çocuklarının gününe samimi ilgi gösterdiğinde, sorular sorduğunda ve kendi günlerini uygun şekilde paylaştığında kendilerini önemli ve değerli hissederler.

Çocuğunuzu Özel Hissettirecek Eğlenceli Aktiviteler

Düşünceli sürprizler ve ara sıra yapılan ikramlar da çocuğun kendini önemli hissetmesine yardımcı olur.

[tie_list type=”heart”]

  • Çocuklarınıza sürpriz notlar veya mektuplar yazıp çantalarına, ceplerine veya odalarına bırakabilirsiniz.
  • Geziler planlayın. Kısa geziler size bir aile olarak daha kaliteli zaman sunar ve çocuğunuzun sınıf dışında öğrenmeye devam etmesine yardımcı olabilir. Yaşadığınız çevredeki bir müzeyi ziyaret edin ve yaşadıklarınızı tartışın. Şehir kütüphanenize veya bir kitapçıya gidin. Çocuğunuzu, o akşam birlikte okuyabileceğiniz birkaç kitap seçmeye teşvik edin.
  • Tatilleri kutlayın. Bayramlar ve sizin için anlamlı olan diğer tatiller için aile gelenekleri oluşturun. En sevdiğiniz tatlıyı birlikte pişirmek gibi basit uygulamalar bile kalıcı anılar yaratabilir. Çocuklarınıza sevildiğini ve değer verildiğini hissettirmek, onların mutlu ve sorumlu yetişkinler olarak büyümelerine yardımcı olacaktır. Birlikte geçirdiğiniz zamanın kıymetini bilin ve çocuklarınızın yıllarca hatırlayıp keyif alacağı anılar yaratın.

[/tie_list]