Haber Başlığı

“Gelin sanatla buluşalım” çağrısı ile yola çıkılan serginin açılışında Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Sayın Ümit Yalçın, Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Karakuş ve jüri üyeleri Zeynep Iqbal, Nilay İşlek ile Cevdet Akman söz aldı.

Serginin misyonu, insanlar arasında bağ kurmak

Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Karakuş açılış konuşmasında bu serginin temel amacını ‘İngiltere’de yaşayan ve birbirlerinden haberdar olamayan sanatçılarımızı bir araya getirebilmek, sergi açma imkanı veya cesareti olmayanlara bu imkanı sağlamak ve yüreklendirmek, sanatçılarımızın aralarındaki iletişim ve dayanışmayı güçlendirmek ve onları daha geniş bir sanatsever kitle ile buluşturabilmek’ olarak özetledi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ise Yunus Emre Enstitüsünün misyonunun Türkiye ve diğer ülkelerdeki insanlar arasında bağ kurmak olduğunu ve bunun da kültür-sanat etkinlikleriyle mümkün olacağını dile getirdi. Sanata teşvikin önemine vurgu yapan Prof. Ateş bu bağlamda serginin devamlılığının öneminin de altını çizdi. Açılışta konuşan T.C. Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın da bu serginin İngiltere’deki Türk toplumunun ne kadar ümitli ve dirençli olduğunu; zor koşullara rağmen sanata ve kültüre ne kadar değer verdiğini gösterdiğini ifade etti. T.C. Londra Başkonsolosu Utku Atahan da katılımdan duyduğu mutluluğu dile getirip bu serginin sanatçılarımızın bir araya getirilmesi dışında onların eserlerinin Birleşik Krallıktaki tüm sanatseverlerle buluşturulması bakımından da önemli olduğunu vurguladı.

Salgın dolayısıyla yaşanan bu zorlu dönemde Türk toplumu sanatçılarını çevrimiçi de olsa bir araya getirip onların eserlerini daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlayan sergi 15 Şubat ile 15 Mart tarihleri arasında yeelondon adresinden gezilebilecek.