Haber Başlığı

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimi sırasında vatanı savunan Nene Hatunlar…

Darbeci askerlere karşı dururken şehit düşen 15 Temmuz’un kahraman kadınları gurur ve hüzünle yad ediliyor.

Bir an bile düşünmeden karanlık gecede omuz omuza mücadele veren cesur kadınlar vatan sevgisi ne demek bize gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine insanlar tereddüt etmeden şehir merkezlerine akın etmişti.

Ön saflarda kadınların da olması Kurtuluş Savaşı ruhunun her zaman canlı olduğunu gözler önüne serdi

Canları pahasına bir an bile düşünmeden mücadele veren cesur kadınlar:

Şehit Ayşe Aykaç

44 yaşındaki Ayşe Aykaç, hain darbecilere karşı durmak için eşiyle Boğaziçi Köprüsünde şehit düştü. Şehit ailelerini her gördüğünde eşine “Allah bize de nasip etse keşke, şehitlerine değil ailelerine çok üzülüyorum.” diyen Ayşe Aykaç şehadeti tattı.

Şehit Demet Sezen

15 Temmuz gecesi şehit düşen kahramanlarımızdan Demet Sezen gencecik bir anneydi. Özel harekat polisi kahraman Sezen, 3 yaşındaki oğlunu meslektaşı ve eşi Hakan Sezen’e emanet edip Başkanlığa atılan bombada şehit düştü.

Şehit Cennet Yiğit

Kalkışmanın haberini aldığı anda yerinden fırlayıp Özel Harekat Merkezine giden Cennet Yiğit Bombalanma sırasında şehit oldu. Merkeze vardığında arabadan inip mühimmat almaya koşan 23 yaşındaki Komiser Yardımcısı Yiğit’e misket bombası isabet etti.

Şehit Seher Yaşar

Komiser Yardımcısı Seher Yaşar hain girişimin olduğu gece nişanlanacaktı. Darbe girişimi patlak verince Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda hainlerle çarpışırken Özel Harekât Polisi Halit Gürsel ile birlikte şehit düştüler.

Şehit Zeynep Sağır

2 çocuk annesi Komiser Zeynep Sağır Darbe girişimi gecesi Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda görevliydi. Cuntacı Hainlerin bombalı saldırısı sonucu şehit düştü.

Gazi Vahide Şevkatlioğlu

Vahide Şevkatlioğlu Esenler’de tankın altında kaldı. Eşiyle birlikte gittiği Esenler’de tankın altında kalan Gazimiz 9 ameliyat geçirdi. Eşi Mehmet Şefik Şevkatlioğlu ise şehit verdi.

Şerife Boz

15 Temmuz gecesi meydanlara inen Şerife Boz Hain, girişiminden bir gün sonra kamyonla mahalleye indi, Taksim Meydanı’ndaki Demokrasi Nöbetine gelerek simgeleşti. Şerife Boz Cumhurbaşkanı’nın çağrısının ardından torunlarıyla evden tekbirler getirerek çıktı. Levent’teki Evlerinden köprüye yürüyen Boz ailesi Tekbir seslerini duyurduğu komşularını da arkasına alarak köprüye kadar gittiler.

Şehit Türkan Türkmen Tekin

Türkan Türkmen Esenler’de oturuyordu 43 yaşındaydı. Darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla ailesiyle birlikte harekete geçti. Esenler Dörtyol’da tankın ezmesi sonucu çocuklarının önünde şehit oldu. Türkan Türkmen’in oğlu. “Biz bu davadayız, annem de bu davadaydı, ben de bu davadayım. Kimse ağlamasın, üzülmesin, dik dursun. Onların kuvveti silah” dedi.

Şehit Kübra Doğanay

Kübra Doğanay 23 yaşındaki Doğanay, henüz 8 aylık polisti. Doğanay, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlara katıldıktan sonra Ankara’ya gelmişti.

Şehit Yıldız Gürsoy

Bir çocuk annesi Yıldız Gürsoy Ankara’daki özel bir şirkette çaycılık yaparak geçimini sağlayan 42 yaşındaki Gürsoy, 15 Temmuz gecesi FETÖ’cü hainlere karşı koymak için evden çıkarak Genelkurmay Başkanlığının önüne gitti. Burada FETÖ’cü hainlerin attığı bombalardan sıçrayan şarapnellerle ağır yaralanan Gürsoy, kaldırıldığı hastanede bir hafta süren yaşam mücadelesini kaybederek şehit oldu.